Uyku Güzelleştirir!

‘Güzellik uykusu’ kavramının varlığı boşuna değil; uyumak doğal olarak güzelleşmenin en kolay yolu!

Hayatımız boyunca güzel görünmek için makyaj malzemelerinden tutun, kozmetik ürünlere hatta estetik uygulamalara veya kolajen gibi gıda takviyelerine hem zaman hem de para harcıyoruz. Fakat, doğal olarak güzelleşmenin çok basit bir yolu daha var: uyku!

İşte uyku ve güzellik arasındaki ilişki…

Geceleri aldığımız uykunun derinliği ve kalitesi, cildimizin genel sağlığını temelinden etkileyebilir. Uykuya daldığımızda en büyük organımız olan derimiz, kendini yeniler ve toksinlerden arındırma işlemi devreye girer. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı uykumuzdan taviz verirsek bu döngü de tehlikeye girebilir.

Uykuya daldığımız ilk üç saat içerisinde beynimizdeki hipofiz bezinden ‘Human Growth Hormone’ yani ‘İnsan Büyüme Hormunu’ salgılanır. Bu hormon; genç görünümlü, ışıltılı, sıkı bir cilt ve sağlıklı bir vücut için gereklidir. Bu hormunun eksikliğinde cildimiz gün içerisindeki hasarları onaramayabilir. Böylelikle yaşlanma süreci hızlanabilir.

Yine uyku sırasında melatonin hormonunun arttığını görürüz. Bu hormon ise uyku ritmimizi düzenler ve antioksidan gibi hareket ederek bedenimizi serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olur. Serbest radikal hasarı, erken yaşlanmanın birinci ve en önemli nedenidir.

Uyku yetersizliğinde saç dökülmesi, kuru ve donuk cilt, göz çevresinde morluk ve koyu halkalar, kolajen sentezinin yavaşlaması, bitkin ve yorgun görünüm gibi sorunlar sıkça karşımıza çıkabilir.

Uyku yetersizliği veya uyku kalitesindeki azalmadan dolayı karşılaştığımız sorunları, minimize etmek içinse kokulardan faydalanabiliriz. Lavanta kokusunun, yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi ile uyku kalitesini arttırmada etkili olduğunu bilinir. Bununla birlikte yapılan bazı çalışmalarda doğal olarak vanilya, papatya, menekşe gibi bitkilerde bulunan heliotropin molekülünün de uyku verimliliğini arttırdığı belirtiliyor. Ayrıca aromaterapi, uyku düzenini bozan stresin yönetiminde oldukça etkili bir terapi metodudur.

Daha iyi bir cilt ve uyku için öncelikle günlük uyku düzeninizi belirleyin ve 7-9 saat arası uyuyun. Kaliteli uyku ve melatonin hormonunun salgılanması için yatak odanızın karanlık olması gerekir. Şehir merkezi ya da çok ışık alan bir yerde yaşıyorsanız yatak odanızda kalın ve koyu renkli perdeler tercih etmelisiniz. İyi materyallerden yapılmış nevresim ve yastık kılıfı ile ergonomik yatak ve yastıklar kullanın. Cildinizi temizlemeden kesinlikle yatağa girmeyin.

Alkol ve sigara alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirin. Bilindiği gibi alkol ve sigara, uyku kalitesini bozmakla kalmayıp ciddi sağlık problemlerine de davetiye çıkarır. Ayrıca siyah çay, nane çayı ve kahve gibi uyarıcı içecekleri geç saatlerde tüketmekten kaçının.


Önerilen yazılar