Uyku Kalitenizi Magnezyumla Artırın

Uykunuzun süresi kadar kalitesi de önemli. Magnezyum içeren bu gıdalarla kaliteli, dinendirici ve yenileyici bir uykuyu garantileyebilirsiniz.

Sağlıklı ve kaliteli bir uykunun, ruh halimizden bağışıklık sistemimize kadar sağlığımıza birçok açıdan sayısız faydası var. Uyku, bilincin geçici olarak kaybolması ve organik faaliyetlerin özellikle sinir duyusunun, istemli kas hareketlerinin azalmasıyla ortaya çıkan normal, geçici, periyodik ve psikofizyolojik bir durum. Uyku sırasında vücutta adeta bir “temizlik” gerçekleşiyor ve vücudun fonksiyonlarını olumsuz olarak etkileyen birçok faktör uzaklaştırılarak bir sonraki güne hazırlık yapılıyor.

Uykuya dalmak ve uykuda kalmak içinse vücudun ve beynin rahatlaması gerekiyor. Ancak kimi zaman günlük hayatın stres gibi olumsuz etkileri bunu zorlaştırabiliyor. İşte böyle durumlarda insan sağlığı için son derece önemli bir mineral olan magnezyumdan faydalanabilirsiniz!

Aslında magnezyum birçok gıdada bulunuyor ve vücudumuzda yüzlerce farklı hücresel reaksiyonda kullanılıyor. Bir özelliği de sinir sistemini sakinleştirmeye destek olarak vücudu ve zihni uykuya hazırlamaya yardımcı olması. Bu nedenle magnezyum eksikliği, uyku bozukluğuna ve hatta uykusuzluğa neden olabiliyor. Magnezyum sadece uykuya dalmaya değil, aynı zamanda derin ve dinlendirici bir uyku geçirmeye de yardımcı olduğu, çeşitli bilimsel araştırmalarda çıkan sonuçlarla kanıtlandı.

Peki magnezyum bakımından zengin besinler nelerdir? Yataş Uyku Kurulu Üyesi Doktor Diyetisyen Çağatay Demir sıralıyor:

Bitter çikolata: 28 gram bitter çikolatada 64 mg magnezyum bulunur. Bitter çikolatanın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için en az %70 kakao içeren bir ürün seçmelisiniz.

Kuruyemişler: Magnezyum içeriği özellikle yüksek olan kuruyemiş türleri arasında badem, kaju fıstığı ve Brezilya fıstığı bulunuyor. Örneğin, 28 gram kaju 82 mg magnezyum içerir.

Baklagiller: Mercimek, fasulye, nohut, bezelye ve soya fasulyesini içeren baklagil ailesi magnezyum da dahil olmak üzere birçok farklı besin açısından çok zengindir. Örneğin, 1 fincan pişmiş fasulye 120 mg gibi yüksek bir magnezyum seviyesi içerir.

Tohumlar: Keten, kabak çekirdeği, balkabağı ve chia tohumları gibi. birçok tohum yüksek miktarda magnezyum içerir. Kabak çekirdeği, 28 gramında bulunan 150 mg magnezyum ile en iyi kaynaklardan biridir.

Avokado: Çok besleyici ve lezzetli bir magnezyum kaynağıdır. Bir orta boy avokado 58 mg magnezyum sağlar.

Tam tahıllar: Buğday, yulaf, karabuğday, arpa, kinoa gibi tahıllar, magnezyum da dahil olmak üzere birçok besin maddesinin kaynağıdır ve günlük beslenme için çok önemlidir. Örneğin 28 gram kuru karabuğday 65 mg magnezyum içerir.

Bazı yağlı balıklar: Somon, uskumru gibi balık türleri magnezyum açısından zengindir. Yarım fileto somon balığı, 53 mg magnezyum içerir.

Muz: Kan basıncını düşürebilen ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olan yüksek potasyum içeriğiyle bilinen muz, aynı zamanda magnezyum açısından da zengindir. Bir büyük muz 37 mg magnezyum içerir.

Yeşil yapraklı sebzeler: Önemli miktarda magnezyum içeren yeşillikler arasında lahana, ıspanak, kara lahana ve pazı bulunur. Örneğin, 1 porsiyon pişmiş ıspanak 157 mg magnezyum içerir.


Önerilen yazılar