MAKALE

Vücudunuz Yaza Ne Kadar Hazır?

Vücudunuz Yaza Ne Kadar Hazır?

Vücudunuzu yaza hazır bir hale getirmek için bu 7 hatadan kaçının! 

Artık takvimler resmen yaz mevsimini gösteriyor! Yaza girerken de birçoğumuz fazla kilolarımızdan kurtulmak istiyoruz. Siz de vücudunuzu yaza hazırlamak ve yaz mevsimini sağlıklı ve zinde bir şekilde geçirmek için bu yedi hatadan mutlaka kaçınmalısınız.  

Yeterince Su Tüketmemek 

Sağlıklı beslenme çerçevesinde her gün kilogram başına 30 ml su içilmesi gerekiyor. Ancak bu miktar hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte terleme oranının da artması nedeniyle yetersiz kalabiliyor. Dolayısıyla su tüketiminin hava sıcaklıklarının yükseldiği günlerde daha da artırılması vücudumuzun su-mineral dengesini koruyabilmek için çok önemli. Su tüketiminde dikkat edeceğiniz en önemli nokta susamayı beklemeden su içmeye özen göstermek. 

Meyveyi Fazla Kaçırmak 

Her biri iştah açan rengarenk meyveler; vitamin, mineral, posa ve antioksidan alımı açısından oldukça faydalı. Ancak porsiyon kontrolüne dikkat etmek son derece önemli. Zira meyvenin porsiyon kontrolüne dikkat etmeden aşırı tüketilmesi, fazla şeker ve kalori alımına neden oluyor. 

Şok Diyetler Yapmak 

Kendinizi aç bırakarak uyguladığınız şok diyetler yaptığınızda veya herhangi bir yerde gördüğünüz standart diyet reçetelerini takip ettiğinizde hızlı kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Ancak bu kayıp yağ kaybı değil, çoğunlukla su ve kas kaybı olur. Üstelik metabolizmanız da bu süreçte yavaşlar. Dolayısıyla kalorisi düşük diyetleri bıraktığınızda porsiyonlarınızı çok az artırsanız bile vücudunuz yağ depolamaya başlar, kaybettiğiniz kiloların daha fazlasını hızla alırsınız.  

Tatlı Krizlerine Yenilmek 

Tatlı krizleri hepimizin başına geliyor. Böyle anlarda kalori değeri ve yağ içeriği yüksek olan kızartılmış tatlılar ve hamur işleri yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları ve dondurmayı tercih etmelisiniz. Ancak bu tatlıları tüketirken de yine mutlaka porsiyon miktarlarına dikkat edip aşırıya kaçmamanız gerekiyor.  

Gazlı İçecekler Tüketmek 

Sıvı ihtiyacınızı başta su olmak üzere ayran, kefir ve maden suyu gibi sağlıklı içeceklerle karşılamaya dikkat edin. Gazlı içecekler ve meşrubatların şeker ve katkı oranı yüksektir. Bu nedenle hem sağlığınıza zarar verirler hem de sıra kilo alımanıza neden olurlar. 

Mevsim Sebzelerini Tüketmemek 

Hem doğal birer şifa deposu hem de diyet dostu olan mevsim sebzelerini tüketmeyi ihmal etmeyin. Günde 4-5 porsiyon sebze bağışıklık sistemini güçlendirmek için de önemli. Özellikle folik asit, potasyum ve C vitamininden zengin olan yeşil renkli sebzeleri mutlaka tüketmelisiniz.  

Yağlı Besinler ve Kızartma Yemek 

Tüketmekten kaçınmanız gereken besinler kadar, yemekleri hazırlama yönteminiz de hem sağlık hem de diyetinize katkı yapması açısından büyük önem taşıyor. Yiyecekleri kızartmak yerine daha çok ızgara, buğulama ya da fırında hazırlamaya dikkat etmelisiniz. 


Önerilen yazılar