MAKALE

Yağlardan Kurtulmada Son Teknolojiyle Tanışın

Yağlardan Kurtulmada Son Teknolojiyle Tanışın

Yağlardan kurtulmak için liposuction çok sık tercih edilen bir yöntem ancak yan etkileri de yok değil. Son teknolojilerin kullanıldığı liposuction yöntemi tekno lipo ise bu etkileri en aza indiriyor. Op. Dr. Alpaslan Topçu bu ay ‘tekno lipo’nun avantajlarıyla ilgili bilgiler veriyor.

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin geçen yıl yaptığı araştırmaya göre yağ aldırma operasyonu liposuction, en sık yapılan vücut şekillendirme uygulamaları listesinde ABD’de ilk sırada, dünyada ise ikinci sırada yer alıyor. Ancak geleneksel liposuction uygulamaları sonrasında çeşitli yan etikler oluşabiliyor.

Yağları Parçalarken Cildi Sıkılaştırıyor

Klasik liposuction uygulamaları, sonrasında yağ alınan dokuda çökme, çukurluklar ve deride sarkmalar görülebiliyor. En son teknolojilerin kullanıldığı ‘tekno lipo’ ise klasik liposuction uygulamalarından farklı olarak yan etkileri azaltıyor ve yağların daha yoğun bir şekilde parçalanmasına, aynı zamanda da vücudun sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Lazer yardımlı liposuction, güç yardımlı liposuction ve iki yöntemi birlikte kullanmanın ne gibi avantajları var?

İki Yöntem Bir Arada

Lazer yardımlı liposuction, güç yardımlı liposuction ve iki yöntemi birlikte kullanıldığı ‘tekno lipo’nun avantajlarına birlikte göz atalım.

Lazer yardımlı liposuction’ın, diğer liposuction yöntemlerine göre en önemli üstünlüğü klinik ve deneysel olarak yayınlarla ispatlanmış cilt sıkılaştırma etkisi. Böylece liposuction sonrası en çok korkulan yan etki olan ciltte dalgalanma ve çökmeler en aza iniyor. İlerleyen zamanda cildin kalitesinin arttığı da ispatlandı. Lazer yardımlı liposuction’ın özellikle kış aylarda yapılması gerekiyor. Bu yöntem özellikle çok fazla yağ tutan kalça, bel, baldır, bacak, kol ve yüz, selülit ve lokal yağlanmaların görüldüğü her bölgede uygulanabiliyor.

İnce kanüllerin özel dönme hareketleriyle yağları parçaladığı ‘Güç yardımlı liposuction’ sayesindeyse dokular daha az hasar görüyor. Bu sayede ameliyat sonrası şişlik, kanama ve ağrılar azalıyor. Hastalar, sosyal hayatına çok daha kısa sürede geri dönüyor.

Hızlı İyileşme Avantajı

Lazer Yardımlı Liposuction ile Güç Yardımlı Liposuction’ın birlikte kullanılması ise daha fazla miktarda yağ alınmasına, daha az travma oluşmasına ve cildin sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Böylece hem cildin sıkılaşması sağlanırken hem de ameliyat sonrası görülebilen morluk, şişlik ve ağrılar azalıyor.

Klasik liposuction sonrası korse kullanımı 4 ila 6 hafta sürerken, Lazer Liposuction ve Infrasonic liposuction yönteminin beraber kullanılması sonrasında korse kullanım süresi 2 haftaya kadar düşüyor. Hastalar operasyon sonrası, 1ila 3 gün içinde normal günlük aktivitelerine dönebiliyor. Ancak koşu veya tenis gibi yoğun aktiviteler için şişliklerin geçmesi ve dokuların oturması gerekiyor. Bunun için de 3 ila 6 haftalık bir iyileşme süresi gerekiyor.

Liposuction’ın Öncesi ve Sonrası

Unutulmaması gereken çok önemli bir nokta ise hiçbir liposuction operasyonu zayıflama amaçlı yapılmaması gerektiği. Liposuction bir vücut kontur düzeltme operasyonu, yani sonrasında hedef zayıflama değil incelme olmalı. Liposuction için uygun hastaların ideale yakın kiloda olmaları gerekiyor. Hasta liposuction’dan sonra fazla kilo alırsa, operasyon yapılan alanda daha az yağ hücresi kaldığı için diğer alanlar daha şiş görülüyor. Bu da şekil bozukluğuna yol açabiliyor. Bu yüzden hastalar operasyon sonucunu korumak amacıyla yaşam tarzlarına mutlaka diyet ve egzersizi de eklemeli.

Yazar: Op. Dr. Alpaslan Topçu


Önerilen yazılar