MAKALE

Yapay Zeka Kuzey Işıkları İle Buluşursa…

Yapay Zeka Kuzey Işıkları İle Buluşursa…

Doğa, sanat ve teknolojinin bir araya geldiği bu proje Kuzey Işıkları’nı sese dönüştürerek eşi görülmemiş bir senfoni yarattı.

Gezegendeki en büyülü doğa olaylarından biri hiç kuşkusuz Kuzey Işıkları. Gökyüzünü sürreel bir yağlıboya tablosunu andıran bir sanat eserine dönüştüren bu görsel şölen, “Sound of Light” (Işığın Sesi) adlı projede yapay zeka ve sanatla bütünleşerek bambaşka bir boyut kazandı.

Kısa süre önce satışa sununlan Huawei Mate 20 Pro akıllı telefon modelinin güçlü yapay zekasını dünyaca ünlü sanatçıların yeteneğiyle birleştiren proje, Kuzey Işıkları’nı sese dönüştürerek bir “Işık Senfonisi” yarattı.

Kuzey Işıkları önce Aurora Avcısı Kjetil Skogli tarafından Norveç’in Tromsø bölgesinde kaydedildi. Ardından yapay zeka teknolojisine bunların nasıl davrandığı, nasıl yorumlanacağı ve bu yorumun nasıl sese dönüşeceği öğretildi. Böylece bu dramatik ışık gösterisinin renk, boyut ve hız gibi analizlerini yapan yapay zeka, bu analizi yarattığı bestenin duygusallığına katabilmiş oldu. Ödüllü besteci Mark Sayfritz, özel olarak tasarlanmış ve yapay zeka sistemi ile donatılmış ses laboratuvarlarında sesler ve görüntüler üzerinden müzik parçaları oluşturdu. Son olarak dünyanın en iyi orkestra şeflerinden James Shearman senfoninin düzenlemesini gerçekleştirdi. Senfoni geçtiğimiz günlerde Viyana’nın ünlü Brahms Hall‘da yine Shearman’ın şefliğindeki Synchron Stage Orchestra tarafından hem göze hem kulağa hitap eden muhteşem bir konserle sahnelendi.

Yapay zeka ile müziği buluşturmanın yepyeni olasılıkların kapılarını aralayan bu proje sayesinde Kuzey Işıkları’nın tarihte ilk defa ses bulmuş oldu.


Önerilen yazılar