Yaz Bitmeden Harekete Geçin!

Açık havada spor yapın, kendinizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi hissedin!

Genel olarak egzersizin hem ruh hem de beden sağlığına kattığı faydalar tartışılamaz. Ancak havaların müsait olduğu yaz mevsiminde, kapalı alanlar yerine açık havada egzersiz yaparak vücudunuza çok daha fazla oksijen alabilir, kan dolaşımınızı düzenler ve hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Özellikle sabah saatlerinde, güne dışarıda spor yaparak başlamak çok daha zinde olmanızı ve gün boyu enerjik hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca ormanlık bölgeler, deniz kenarı ve parklar, doğa ile iç içe olma fırsatı da sağladığı gibi, stresten arındıran keyifli birer egzersiz alanı olarak tercih sebebi oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü haftada en az 150 dakika, orta yoğunlukta aerobik aktivite ve haftada en az iki defa kasları güçlendirecek egzersizlerin yapılmasını ruh ve beden sağlığı için öneriyor. Açık havada yalnız veya arkadaşlarınızla spor yapabilirsiniz. Yalnız yapabileceğiniz sporlar arasında yürüyüş, koşu ve kasları güçlendirecek egzersizler ilk sırada yer alıyor. Bisiklete binmek, paten kaymak ve yüzmek de bunlar arasında sayılabilir. Bunların yanı sıra iki veya daha fazla kişi ile tenis, voleybol, basketbol ve futbol da oynayabilirsiniz. Macera seviyorsanız yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, kano, rafting, yelkencilik, dalış gibi heyecan dolu birçok sportif aktiviteyi yapabilirsiniz.

Açık havada spor yapmanın fiziksel olduğu kadar ruhsal ve zihinsel faydaları da var. Spor yapmak özgüveni yükseltiyor, salınan endorfin ile daha mutlu ediyor, öğrenme ve bellek faaliyetlerinizi geliştiriyor.

Açık havada spor yaparken en önemli olan nokta, sakatlanmaya neden olacak etmenleri minimize etmeniz olacak. Özellikle sıcak ortamda egzersizin vücudunuza ek yük getireceğini unutmamalısınız. Çünkü hem egzersiz hem de sıcak hava vücut ısınızı yükseltir, ortamdaki nem oranı da yüksekse stres daha da artar. Yüksek ısı ve nem, vücutta hipertermi ve dehidrasyon sorunlarına yol açarak performansınızın olumsuz etkilenmesine neden olur. Aşırı sıcakta ve nemli ortamda egzersiz yaptığınızda vücudunuzun soğutucu sistemleri yetersiz kalır. Bu da beraberinde sıcak krampları, sıcak bayılması, sıcak tükenmişliği ve sıcak inmesi gibi sorunlarla karşılaşma riskini artırır. Bu nedenle açık alanda spor yaparken hava durumuna dikkat etmeniz tavsiye ediliyor. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Demirci, açık havada spor yaparken dikkat etmeniz gereken tüm noktaları şöyle sıralıyor…

Öncelikle az önce bahsettiğimiz gibi hava sıcaklığını takip etmeli, aşırı sıcak ve nemli havalarda özellikle dikkatli olmalısınız. Spor için sabah ve öğleden sonra saatlerini tercih etmelisiniz. Eğer sıcaklık 30 derecenin üzerinde ise antrenman süresini uzun tutmamalısınız. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için şapka ve güneş kremi gibi yardımcı malzemeleri mutlaka kullanmalısınız.

Bitkinliğe sebep olacak aşırı egzersizlerden sakınmalı ve arada mola vermelisiniz. Susuz kalmamak için egzersiz öncesi bol su içmeniz de öneriliyor. Aynı şekilde egzersiz sonrasında kaybettiğiniz suyu tamamlamak üzere sık sık ve bol miktarda su içmelisiniz. Dar, ağır ve koyu kıyafetler yerine, uygun kıyafetler tercih etmek de dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli kural.

Egzersiz sırasında şiddetli ağız kuruluğu, baş dönmesi, kaslarda güçsüzlük, bulanık görme ve benzeri belirtiler deneyimlerseniz egzersizi bırakıp gölge ve serin bir ortama gitmeli, eğer risk oluşturacak hastalıklarınız varsa mutlaka öncelikle bir uzmana danışmalısınız.


Önerilen yazılar