Yeni Nesil Hayalet

Rolls-Royce’un yüzyılı aşan tarihindeki en başarılı modeli olan Ghost yeni nesliyle geri döndü.

Rolls-Royce’un Ghost adlı modeli son 10 yıl içinde markanın en çok satan modeli olmuştu. İngiliz lüks otomobil markası, Ghost’un yeni modelinin üretimi öncesi müşterilerinden ne istediklerine dair geri bildirim aldı ve buları dinledi. Sonuçta ortaya müşterilerinin günümüzde değişen ihtiyaçlarını yansıtan “Sadeliğin Mükemmelliği” ile “Geleceğe Odaklı” bir otomobil çıktı.

Aynı zamanda teknolojik açıdan şimdiye kadar en gelişmiş Rolls-Royce modeli olan ikinci nesil Ghost’ta, 600 metreden fazla aydınlatma mesafesine sahip LED ve lazer farlar, gündüz ve gece görüşlerinde vahşi yaşam ve yaya uyarısı odaklı görme yardımı, uyanık kalma asistanı, 360° ve helikopter görüşüne sahip dört kameralı sistem, aktif seyir kontrolü, çarpışma uyarısı, çapraz trafik uyarısı, şeritten ayrılma ve şerit değiştirme uyarısı, endüstri lideri 7×3 boyutlarındaki yüksek çözünürlüklü baş üstü ekran, kablosuz bağlantı noktası, park asistanı, son teknoloji navigasyon ve eğlence sistemleri gibi birçok özellik yer alıyor. Ayrıca tüm kabin havası neredeyse tüm ultra ince parçacıkları iki dakikadan daha kısa sürede ortadan kaldırabilen Nano-Fleece filtre aracılığıyla tazeleniyor.

Müşterilerden genellikle anlık tork ve sessizlik talepleri alan marka 6.75 litrelik çift turbo şarjlı V12 benzinli motoru daha da geliştirdi. Torkun gücü tüm tekerleklerden yönlendirme, dört tekerlekten çekiş sistemine aktarıldı.

El yapımı alüminyum gövde yapısı sayesinde arabanın ana yapısı Silver Dawn ve Silver Cloud modellerini çağrıştıran, kapalı hatlarla kesintisiz tek bir akışkan kanvas gibi görünüyor. İkonik heykeli Spirit of Ecstasy ise ilk kez panel çizgileriyle çevrili olarak değil, kendi kaporta “gölü” içinde yer alıyor.

Markanın ayırt edici özelliklerinden biri olan Sihirli Halı Sürüşü (Magic Carpet Ride) ise evrim geçirdi. Dünyanın ilk üst salıncak damperi ünitesini bünyesinde barındıran otomobil artık en zorlu yol yüzeylerini tahmin edebiliyor ve bunlara anlık tepkiler vererek havada süzülür gibi bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

Bu otomobil için markanın tasarımcı, mühendis ve zanaatkarlardan oluşan özel bir grup, aydınlatılmış yeni bir panel yaratmış. İki yıl boyunca, 10 bin saatten fazla sürede geliştirilen bu dikkat çekici parça, 850’den fazla yıldızla çevrili Ghost isim levhasını motorlu arabanın iç mekanına getiriyor. Gösterge panelinin yolcu tarafında yer alan takımyıldızlar iç ışıklar çalışmadığında tamamen görünmez oluyor.

Yeni nesil Ghost, önümüzdeki günlerde tüm zarafetiyle Türkiye’ye gelecek.

 


Önerilen yazılar