Yeni Yıla Mutlu Girin!

Yaklaşan yeni yılı huzurla karşılamayı ve tüm bir yılı böyle geçirmeyi kim istemez? Alacağınız kararlarla siz de 2019’a mutlu girin!

Yaklaşan yeni yıl beraberinde yeni umutları, dilekleri, heyecanları ve kararları da getiriyor. Aslında 2018’den 2019’a girmek, sadece bir takvim yaprağının değişmesi kadar basit bir döngü olsa da, sahip olduğu sembolik güçle hepimizi motive ediyor, hayatımızda değiştirmek istediğimiz bazı alışkanlıklar ya da hayatımızın bir parçası haline getirmek istediğimiz yenilikler üzerine düşünmemizi sağlıyor.

Hepimiz yeni yıla girerken kararlar alıyor, bunların kimini uyguluyor, belki kimisini de sonraki yıllar için saklıyoruz. Ancak 2019’dan beklentiniz ne olursa olsun yapmak istediklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçmeniz şart, bunun için de iç huzura sahip ve mutlu olmak gerek. Uzman Psikolog Selin Karabulut’a göre yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin bazı püf noktaları var.

● Şikayet etme huyunuzdan vazgeçin. Bir problem hakkında söylenmek yerine “Sorunu çözebilmek için neler yapabilirim?” diye düşünün. Sorunlarınızı çözmeyi erteleyerek kendinize ekstra bir stres kaynağı yaratmayın.

● Daha sağlıklı yaşayabilmek adına somut adımlar atın. Mutlaka sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve hayatınıza egzersizi katın.

● Hayatınızı ele geçirmiş kötü alışkanlıklarınızı geride bırakın. Sigara içiyorsanız bırakmak adına girişimlerde bulunun.

● Kendinize daha fazla vakit ayırın. Sizi yoran, vaktinizi çalan şeyleri en aza indirin ve yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın.

● Çevrenizdekilerle sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi paylaşmaktan çekinmeyin. Sevdiklerinize onları önemsediğinizi bol bol dile getirin.

● Hedef olmadan motivasyon da olmaz. Kendinize gerçekçi gedefler belirleyin ve bunları gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın.

● Herkes gibi sizin de sürekli ertelediğiniz işleriniz olmalı. Bu uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Bunları azalttıkça stresinizin de azaldığını fark edeceksiniz. Tabii bu işlerin üstesinden gelebilmeniz için zamanınızı iyi yönetmeyi öğrenmeniz şart.

● Sevmekten, sevginizi göstermekten korkmayın. Aile arasındaki en temel sorunların çözümü aslında sevgiden geçiyor.

● Eğer çocuğunuz varsa ona keşfetmesi ve denemesi için fırsatlar yaratın. Unutmayın, o sizden ayrı bir birey ve eğer izin verirseniz, hayat ona çok daha farklı fırsatlar sunabilir.


Önerilen yazılar