MAKALE

Yepyeni Bir Meditasyon Deneyimi: Su Üstünde Süzülm...

Yepyeni Bir Meditasyon Deneyimi: Su Üstünde Süzülmek

Günlük hayatın üzerimizde biriktirdiği stresi atmamız için her geçen gün yeni bir meditasyon yöntemi ortaya çıkıyor. Meditasyon merkezlerine ait başka bir yeni trend ise su üstünde süzülmek.

Amerika’da giderek popülerleşen bu trendin öncüsü olan Float Sixty meditasyon merkezi misafirlerine, özel tasarlanmış su tanklarının içinde, 25 santim derinliğindeki suyun üzerinde bir saat boyunca süzülme imkanı veriyor.

Peki bu ilginç fikir nereden çıkmış? Ürdün’deki Lut Gölü, diğer adıyla Ölü Deniz’den fotoğrafları mutlaka görmüş olmalısınız. Sudaki, normale göre fazlasıyla yüksek olan tuz oranı, suya giren kişilerin batmadan su yüzeyinde kalmasını sağlıyor. Float Sixty’nin özel havuzları da bu deneyimi farklı bir boyuta taşıyor. “Epsom Tuzu” ya da magnezyum sülfat eklenmiş su, bu meditasyon yöntemini deneyimleyenlere adeta yer çekimsiz bir ortamda bulunmanın rahatlatıcı hissini yaşatıyor.

Peki yerçekimsiz bir havuzda süzülmenin size ne gibi faydaları oluyor? Bu terapi öncelikle stres seviyenizi azaltıyor, kas ağrılarınızı dindiriyor ve vücudunuzu rahatlatıyor. Aynı zamanda beş duyunuzun tamamının duyarlılık seviyesini arttırdığı da araştırmalarla kanıtlanmış.

Float Sixty meditasyon merkezi, dileyen misafirlerinin ışığı ve sesi tamamen ortadan kaldırarak tamamen kendileriyle baş başa kalmalarını sağlarken, dileyenlerin meditasyon seanslarına rahatlatıcı müzikler ve farklı renklerde ışıklar ekleyerek süzülme deneyimlerini daha da farklılaştırabiliyor. Ne dersiniz, yerçekimsiz havuzları denemek nasıl bir deneyim olurdu sizce?


Önerilen yazılar