MAKALE

Yıllara Meydan Okuyan Efsane Parfümün Öyküsü: Chan...

Yıllara Meydan Okuyan Efsane Parfümün Öyküsü: Chanel No.5

 

Chanel No.5; 20.yüzyıldan 21.yüzyıla uzanan bir köprü… Bitmeyen bir aşkın, dişiliğin, estetiğin ve mutluluğun hikayesi…

Bir rivayete göre, dünya üzerinde her 6 saniyede tek bir parfüm satın alınıyor. İşte o parfüm, yıllardan beri pek çok kadının tercihi ve dünyanın en çok satılan kokularından biri olan Chanel No.5.

Bu efsane parfümün hikayesi ise 20. yüzyılın en çalkantılı dönemlerine, 1920’lerin başlarına uzanıyor. Her şey aslında o yıllarda Fransız moda çevrelerinin fenomeni haline gelmiş Gabriel Chanel’in, Paris’in elit kadınları için, onların hayatını özetleyecek devrimci bir koku tasarlamaya karar vermesiyle başlar. Chanel, o güne kadar baskın olan ağır ve tek bir çiçek notasından oluşan, abartılı şişe tasarımlarına sahip kokulardan farklı olarak eşsiz bir parfüm, gerçek bir kadın kokusu yaratmak ister. Bunun için Rusya kraliyet ailesinin özel parfümcüsü Ernest Beaux ile irtibata geçen Matmazel Chanel, birkaç ay sonra Beaux’nun sunduğu on farklı koku numunesinden beşincisine karar verdiğinde, efsane parfümün ismi de ortaya çıkmış olur.

 

shutterstock_477483478

Chanel No.5 in Büyük Sırrı

No.5, gerçekten diğer parfümlarden farklıdır. İçeriğinde başrollerde olan pek çok çiçek notası bulundurmasına rağmen, onu diğerlerinden farklı kılan, sırrına kimsenin anlam veremediği şey ise içeriğinde kullanılan kimyasal bir madde olan aldehittir. Doğada bulunmayan ve sentetik olarak üretilen aldehit, böylelikle ilk kez bir parfümün içinde kullanılmış olur. Yasemin, gül, sandal ağacı ve vanilyanın başrolde olduğu No.5, kısa zamanda parfüm tarihinde gerçek bir devrime imza atmayı başarır ve birçok kadın, şimdiye kadar hiç rastlamadıkları bu kokunun büyülü etkisi altına girer.

Tıpkı parfümün eşsiz kokusu gibi sade tasarımıyla dikkat çeken şişesi de kısa zamanda bir kült haline gelir ve çok az değişiklikle günümüze kadar gelmeyi başarır. Öyle ki neredeyse hiç değişmeyen efsane Coca Cola kutuları gibi Andy Warhol’un radarına girmeyi başaran bu zarif şişe, ünlü sanatçının 50’lerdeki renkli poster tasarımlarına ilham olur ve kısa zamanda bir ikona dönüşür.

chanel-andy_840x670

Chanel No.5, doğduğu 1921 yılından bugüne, farklı yaşlardan tüketicilerin ilgisini de çekmek amacıyla farklı formülasyonlarla piyasaya sürüldü. Markanın yakında görücüye çıkması beklenen yeni kampanyasında ise Karl Lagerfeld’in yeni ilham perisi ve Johnny Depp’in kızı, naif güzelliğiyle yeni neslin stil ikonu olan Lily Rose Depp oynuyor. Chanel’in kült kokusu No.5’in heyecanla beklenen ilk kampanyanın görselleri ise geçtiğimiz günlerde basına yansıdı. Bakalım Lily Rose Depp in gül bahçesi içinde verdiği pozla yenilenen kokusunun ipucunu veren yeni parfümde, bizi ne gibi sürprizler bekliyor?

chanel-lily-rose-depp2_840x500 lily-rose-depp-kampanya_840x550


Önerilen yazılar