Yüzerek Formda Kalın

Yılın yorgunluğunu atmak, dinlenmek ve eğlenmek için tatile çıktığınızda da spordan uzak kalmayın.

Tatilde, deniz veya havuz kenarında yazın keyfini çıkarırken spora ara vermeden formunuzu korumaya devam edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece bilinçli bir şekilde yüzmek. Farklı yüzme stillerine ve faydalarına hemen göz atın, tatilinize spor katın.

Serbest Stil

Serbest stilde en önemli nokta ellerinizi kapalı tutmanız, çünkü parmaklarınız açık olduğunda suyu yeterince itmek ve hızlı gitmek için size gereken kuvveti almanız mümkün olmayabilir.

Serbest stil, bacaklarınızın sıkılaşmasını ve omuzlarınızın şekil almasını sağlıyor. Uygulaması kolay olduğu için uzun bir süre boyunca bu stilde yüzebilirsiniz. Serbest stilde 1 saat boyunca yüzerek yaklaşık 470 kalori yakabilirsiniz.

Sırt üstü

Sırt üstü yüzmek serbest stile göre daha yorucu olsa da bel fıtığı, kireçlenme, skolyoz gibi rahatsızlıkları olanlar için çok uygun bir yüzme stili. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kalçanızı yukarı doğru çekerek vücudunuzu düz tutmak olmalı. Sırt üstü yüzme özellikle omuz, basen ve karın bölgenizdeki kasları çalıştırır. 1 saat boyunca sırt üstü yüzerek yaklaşık 510 kalori yakabilirsiniz.

Kurbağalama

Kurbağalama, diğer yüzme stillerine göre daha fazla kalori yaktıran ancak biraz daha zor ve kondisyon gerektiren bir yüzme stili. Bu stilde ayaklarınızın hareketi aynı bir kurbağanın hareketlerini andırıyor ve kollarınız sık aralıklarla öne doğru uzatılıyor.

Kurbağalama stili en çok kol ve bacak kaslarınızı çalıştırıyor. İç bacaklarda ve kollarda biriken yağları eritmek, bu bölgeleri sıkılaştırmak için ideal bir yüzme şekli. 1 saat boyunca kurbağalama yüzerek yaklaşık 550 kalori yakabilirsiniz.

Kelebek

Kelebek en zor yüzme stili ve genellikle profesyonel yüzücüler tarafından tercih ediliyor. Kelebek stilde iki kol aynı anda su yüzüne çekiliyor ve alınan kuvvetle vücut öne doğru atılıyor. Kelebek stili tüm vücudu sıkılaştıran bir yüzme şekli. Kondisyonunuz iyiyse bir süre bu stilde yüzmeniz epey faydalı olabilir. 1 saat boyunca bu stilde yüzmeniz imkansız, ancak eğer 10 dakika yüzebilirseniz yaklaşık 100 kalori yakabilirsiniz.

Kaynak: Fitblog


Önerilen yazılar