MAKALE

Zor Bir Günden Daha Güçlüsünüz

Zor Bir Günden Daha Güçlüsünüz

Karşınıza çıkan zor günlerin üstesinden gelebilmek için izleyecebileğiniz 9 yöntem.

Hayat her zaman neşeli ve sorunsuz bir şekilde akmıyor. Zor günlerle karşılaşmak hayatın kaçınılmaz bir gerçeği. Aslına bakarsanız iyi bir günün kıymetini de zor geçen günler sayesinde anlayabiliyoruz.

Zor bir günü iyi bir güne dönüştürmeye çalışmak ise sadece üzerinizdeki baskıyı artırıyor. Bunun yerine kısa bir süre sonra yeniden iyi hissedeceğiniz konusunda kendinizi telkin etmelisiniz. İşte zor bir günü kabullenmeyi ve atlatmayı kolaylaştıracak dokuz öneri…

Kendinize Karşı Nazik Olun

Zor bir andan geçerken kendini yargılamak, eleştirmek veya hayal kırıklığı duygusuna kapılmak olasıdır. Bu ise sadece bu zor anı daha da zorlaştırır. Kendinizin üzerine gitmeden, olan durumu kabullenin; unutmayın kendi şefkatinizi en çok hak eden yine kendinizsiniz!

Yoğunluğunuzu Azaltın

Önceliğiniz kendinize dönmek için biraz zaman yaratmak olmalı. Bu nedenle ajandanızı boşaltmak için elinizden geleni yapın ve daha fazla potansiyel stres kaynağı ile karşılaşmayı engelleyin. Planları iptal etmek size kendinizi suçlu hissetiriyorsa, kendinize yardım etmeden başkalarına iyiliğinizin dokunamayacağını hatırlayın.

Hislerinizi Hissedin

Genellikle duygularımızı bastırmaya eğilimliyiz özellikle de bunlar yoğun ve mutsuz hislerse. Ancak onları içinizde tutmak uzun vadede daha acı verici olabilir. Bu nedenlere duygularınızı kabullenip kendinize onları hissetme iznini verin.

Dinlenin

Yorgunken her şey bize daha zor gelir. Bu nedenle ihtiyacınız olduğunda mutlaka dinlenin ve bunun algılarınızı ve zorluklarla baş etme becerinizi nasıl pozitif etkilediğinin farkında olun. Eğer uyuma olanağınız yoksa bir şeyler okumak ya da meditasyon yapmak gibi hareketsiz ve sessiz kalacağınız bir aktiviteyi tercih edin.

İhtiyaçlarınızı Dinleyin

Kendinizi sorgulayın. Şu an neye ihtiyacınız var? Dinlenmeye mi? Birileriyle iletişime geçmeye mi? Dikkatinizi dağıtmaya mı? Eğer emin olamıyorsanız, o anda yaptığınız şeyin (örneğin sosyal medyada kötü haber avına çıkmak gibi) size yardımcı olup olmadığını sorun. Eğer yardımcı olmuyorsa onun yerine ne yapabileceğinizi düşünün.

Dikkatinizi Güzel Şeylerle Dağıtın

Fırtınalı anlarda güzel şeylerle uğraşmak yardımcı olur. En sevdiğiniz diziyi izlemek, dışarıda yürüyüş yapmak, yemek pişirmek, günlük tutmak ya da müzik dinlemek. Size ne kendinizi rahatlamış hissettiriyorsa onu yapın… Amacınız her şeyin yoluna girmesini sağlamak değil, olan bitenin sizi kötü hissetirmesini engellemek olmalı.

Destek İsteyin

Sadece deneyimimizi paylaşmak bile bizi hafifletir ve kendimizi daha az yalnız hissetmemizi sağlar. Yani eğer desteğe ihtiyacınız varsa bunu mutlaka dile getirin ve insanların size yardım etmesine izin verin.

Geçeceğini Bilin

Zor bir günün ortasındayken bunun geçici olduğunun farkına varmak zor olabilir. Böyle günleri daha önce de yaşadığınızı ve üstesinden geldiğinizi hatırlayın. Yakında yine üstesinden geleceksiniz, sadece bekleyin. Derin nefesler almak da işinize yarayabilir.

Not Tutun

Hayat zor günlerle doludur ama gelecek bir sonraki zor günü, bugünü nasıl atlattığınıza dair alacağınız notlarla biraz kolaylaştırmanız mümkün. İşinize yaramış stratejileri yazın ki, gelecekte bunlardan faydalanabilin. Bu şekilde kendi zihin sağlığınız için tamamen size özel bir ilkyardım ekipmanı elde edebilirsiniz.


Önerilen yazılar