Ailenin Yaramaz Çocuğu! BMW M2

BMW M denildiğinde akla gelen safkan güç ve sportiflik, maalesef son senelerde piyasaya sürülen ağır, gereğinden fazla lüks ve pazarlama uğruna M harfini hak etmeyen otomobillere yakışmıyordu. Neyse ki ‘M’ harfini dibine kadar hak eden M2, markaya karşı oluşan ‘güvensizliği’ yeniden tamir edecek gibi görünüyor.

BMW 2 serisi, markanın düşkünleri tarafından hemen hemen her motor seçeneği ile sevilen, çevik ve güzel bir modeldi. Yeni BMW M2’yi anlatmaya ise öncelikle motordan başlamak gerekiyor: Çift turbolu 3 litrelik motor, 1,459 ve 4,750 RMP aralığında 365 beygir ve 464 NM tork (over boost düğmesine basınca 499 NM) üretiyor. Bu da yeni modelin BMW M235i’ye (pazarlama numarası) göre 45 beygir daha fazla güç ürettiği anlamına geliyor; ancak olay tabii ki beygir gücünde değil, işin sırrı yürüyen aksamda saklı!

BMW M2’nin çok sayıdaki yürüyen aksamı ve aktarma organları M3/M4’den geliyor. Bunların başında pistonlar, krank mili ve amortisörler var. Geliştirilmiş alt pan sayesinde aracı piste aldığınızda, motorun parçaları yağdan kolayca arınmıyor. M3/M4’den gelen bir başka can alıcı parça ise otomatik devir yakalayan 6 vitesli manuel şanzıman. M3/M4 küçülmüş de cebimize girmiş gibi sanki…

BMW 1M’de olmayan, ancak M3/M4’de gördüğümüz, M2’de ise potansiyel alıcıların seçimine bırakılan 7 vitesli double clutch şanzıman ise opsiyon listesinde yerini almış. Bu da manuel vites yerine otomatik şanzımana zorlanmayacağınız anlamına geliyor. Teşekkürler BMW!  Manuel vitesle 0-100 km/h hızlanmasına 4.4 saniyede ulaşan M2, DCT ile bu hıza 4.2 saniyede ulaşıyor. Son sürat ise centilmenlik anlaşması çerçevesinde 250 km/h ile sınırlanmış.

Yeni modeldeki diğer değişiklikler arasında ise 19 inç’lik jantlar, yüksek performans frenleri (karbon seramik değil aman yanlış anlaşılma olmasın), M elektrik direksiyon, elektronik limited slip diferansiyel, stabilizasyon sistemi ve DCT için yağ soğutucusu  geliyor. M2’nin ayrıca mavi, beyaz ve gri renk seçenekleri ile piyasaya sürüleceğini de belirtelim.

Görünüşe bakılırsa, BMW sağlam 2 serisini alıp, üzerine gerekli M parçalarını koyarak muhteşem bir araç ortaya çıkarmış. Türkiye satış fiyatı henüz belli olmayan makineye ulaşmak ise 1M’e ulaşmaktan çok daha kolay olacak; çünkü M2, 1M gibi sınırlı sayıda üretilmeyecek.

Bununla birlikte M2, bu özelliği nedeniyle tüm dünyada sadece 6700 adet bulunan 1M gibi klasik ve ender bulunan bir otomobil olmayacak. Dolayısıyla M2’ye trafikte rastlama olasılığınız çok daha yüksek bir ihtimal.

Şimdi aşağıdaki videoyu sesi sonuna kadar açarak izleyin ve M2 ile yakından tanışma fırsatını yakalayın!