Bu Atölyeler Çok Moda

Tasarlamayı, üretmeyi ve paylaşmayı seviyorsanız, boş vakitlerinizi atölye çalışmalarına katılarak değerlendirmek tam size göre. Birkaç saatlik uğraşın sonunda ortaya güzel ve orijinal bir iş çıkarmanın hazzı gerçekten paha biçilemez…

Her şeyin seri üretim, her ürünün tek tip olduğu bir düzende, her yerde aynı şeyleri görmekten sıkıldınız mı? İlacınız el yapımı ürünler. Artık her şeyin yapımını, çeşitli atölyelere katılarak öğrenebilir ve birkaç saat içerisinde işin püf noktalarını kapabilirsiniz.  Ancak işin zevkli yanı, gerçekten ilginç şeylerin yapımının üretildiği atölyeleri keşfedip, bunlara katılmak elbette. Mesela kendi kumaşınızı tasarlayabilir olmak kulağınıza nasıl geliyor? Ya da her şeyiyle sizi yansıtan defterler yapmak, arkadaşlarınıza el emeği göz nuru hediyeler hazırlamak? Eğer ilginizi çektiyse benim elim bu işlere yatkın değildir diye düşünmeyin, deneyin. Tek ihtiyacınız biraz sabır ve biraz yaratıcılık. İşin mekaniğini zaten bu atölyelerde öğreniyor olacaksınız.

Peki bu atölyelerden nasıl haberdar olabilirsiniz? İşte bunun yolu sıkı bir Instagram kullanıcısı olmaktan geçiyor. Uygulama içinde biraz arama yaparak bu tarz ilginç atölyeleri düzenleyen hesaplara ulaşabilir ve yapılan paylaşımlar üzerinden atölyelerin yerlerini ve zamanlarını kolayca takip edebilirsiniz. Hatta hiç aklınıza gelmeyecek bir atölye çalışmasını dahi Instagram sayesinde keşfedebilirsiniz. Konuya hızlı bir giriş içinse aşağıdaki atölyelere mutlaka göz atın:

Doğayı Evinize Taşıyın: Teraryum Atölyeleri

atolyeler-0009

Ev, iş derken hayatlarımızın çoğu kapalı mekanlarda geçiyor. Bir ormanın ya da bol ağaçlı bir parkın yerini tutmaz ama, kısmen de olsa doğayı evinize taşımanızın yolu teraryumlar yapmak olabilir. Teraryumları, mini ekosistem replikaları olarak düşünebilirsiniz. Sürüngenler ve böcekler için yapılanları da var ama evin bir köşesine koymak için en uygun olanı şüphesiz bitki teraryumları. Bu atölyelerde de genelde bitki olarak sukkulent tercih ediliyor ve istenilen büyüklükteki akvaryumların içine taş, yosun gibi malzemelerle yerleştirmeler yapılıyor. Özellikle geometrik şekilli akvaryumların içine yapılan aranjmanlar gerçekten güzel görünüyor. Eğer ilginizi çektiyse Terrarium House ve Beşiktaş’ta yer alan Kanukte’nin teraryum workshoplarını takip edin.

http://instagram.com/terrariumhouse

Sandıktan Kumaşları Çıkarın: Kanaviçe Atölyeleri

atolyeler-0005

Annelerimizin, anneannelerimizin çeyiz sandıklarından çıkıp, modern bir dokunuş ile hayatlarımıza geri dönen kanaviçeler şu sıralar çok revaçta. Eskiden çiçeklerin, kuşların, geleneksel motiflerin domine ettiği kanaviçelerde artık cupcakeler, geometrik desenler, çizgi roman kahramanları, şarkı sözleri yer alıyor.

Kanaviçelerin yapımı oldukça kolaymış gibi görünse de, aslında oldukça sabır isteyen bir iş. Ancak ufak püf noktalarını öğrenirseniz, birkaç saat uğraşı ile, birbirinden güzel kaneviçeleri, kasnakları ile birlikte duvarlarınıza asılmaya hazır hale getirebilirsiniz. Bu atölyelerin en sıkısı şu sıralar Kadıköy’deki Mitte’de, Mint Kanaviçe önderliğinde gerçekleşiyor. 

http://instagram.com/mittekadikoy/

Kağıtlarla Oynayın: Defter Yapımı Atölyeleri

atolyeler-0001

Kişisel eşyalarınızın başında gelen defterinizin tamamen sizi yansıtmasını istiyorsanız, mutlaka kendiniz yapmalısınız. Kulağa zor bir iş gibi görünse de, aslında pek kolay. Tek yapmanız gereken istediğiniz kağıt çeşidini ve kapak tasarımını belirlemek ve bu ikisini bir araya getirmenin yolunu öğreten bir atölye çalışmasına konuk olmak. Birbirinden güzel el yapımı defterleriyle kalbimizi çalan Hoşaf Atölye, zaman zaman Mitte’de defter yapımı atölyeleri düzenliyor. Eğer bu iş aklınıza yattıysa, mutlaka uğrayın.

http://instagram.com/hosafatolye

Kumaşlarınızı Kişiselleştirin: Kumaş Tasarımı Atölyeleri

atolyeler-0003

En çok yaşadığımız sıkıntılardan biridir istediğimiz desenlere, renklere sahip kumaşları bulamamak. Kıyafet alırken pek sorun yok da, iş dekorasyona geldiğinde durum içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Desenleri beğenmediğimiz için tek renk seçimlere yöneliyor, onları da sade bulup, pek tatmin olmuyoruz. Yurtdışından getirtmek istediğimizde de tonlarca parayı bayılmak durumunda kalıyoruz.

Aslında durumun çözümü basit. Alıp sazı elimize, kendi kumaşımızı kendimiz tasarlayacağız. Bunun için de türlü türlü yöntem var. Vakko’nun Moda Akademisi tüm bu yöntemleri kapsayan kısa ve uzun dönemli atölye çalışmaları düzenliyor. Eğer eviniz, sofralarınız, perdeleriniz farklı olsun istiyorsanız, bu atölyelere göz atmanızda fayda var.

http://instagram.com/vakkoesmod/

Çocukluğunuza Dönün: Amigurumi Atölyeleri

atolyeler-0010

Eliniz tığ işine yatkın ise içinizdeki çocuğu ortaya çıkarın ve Amigurumi atölyelerine katılarak birbirinden sevimli bebekler yapın. Hatta çemberin dışına çıkın ve kendinizi oyuncaklarla sınırlamayın. Mesela düğün buketinizi veya broşunuzu amigurimiden yapın. Herkesin hayran kalacağına hiç şüphe yok. Dreams with Bunnies zaman zaman amigurumi atölyeleri düzenliyor. Bunlardan birine katılarak hayallerinizi örmeye hemen başlayabilirsiniz.

http://instagram.com/dreamswithbunnies

Şule Demiröz


Önerilen yazılar