MAKALE

Dünyanın Gurme Mabedleri

Dünyanın Gurme Mabedleri

Her yıl dünyanın en iyi 50 restoranını seçen 1500 kişilik dev gastronomi kadrosu, 2017’nin en iyilerini açıkladı. Noma’nın kapalı olması sebebiyle bu sene ilk defa yer almadığı listede, ilk beşe girmeyi başaran restoranlar ise oldukça tanıdık.

Dünyanın en iyi restoranları arasında yer almak oldukça zor, bunu her sene devam ettirebilmek ise oldukça büyük bir başarı. Bu senenin en iyilerine göz attığımızda, isimlerini sık sık duymaya alıştığımız ünlü şeflerin emeklerinin karşılığını aldıklarını görmek bizi mutlu etti. Listenin tamamına theworlds50best.com adresinden ulaşabilirsiniz. Dünyanın en iyi restoranlarının ilk beşi ise bu sene şöyle sıralandı:

Eleven Madison Park, New York, ABD

Açıldığı günden bu yana dünyanın en iyileri arasında yer almayı başaran Eleven Madison Park, bu sene yeniden birinci sıradaki yerini aldı. Şef Daniel Humm ve Will Guidara’nın, fine dining’in en güzel örneklerini sunduğu restoranın imza yemeği olan ‘lavanta balında pişirilen ördek rostosu’ ölmeden önce mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden biri olarak gösteriliyor. Haziran ayı itibariyle yenilenmek üzere kapanacak olan restoran, eylül ayında daha iddialı bir konseptle geri dönmeyi planlıyor.

Eleven Madison Park

Eleven Madison Park

Osteria Francescana – Modena, İtalya

Massimo Bottura belki de dünyanın en ünlü şefi. İtalya’daki restoranı Osteria Francescana ise dünyanın en iyileri arasında her zaman en üstlerde yer aldı. Geçen senenin birincisi olan Osteria Francescana, bu sene dünyanın en iyi ikinci restoranı olarak karşımızda. Üç Michelin yıldızlı Osteria Francescana, hem a la carte menüsü hem de iki farklı tadım menüsü ile kusursuz bir fine dining deneyimi sunuyor. Restoranın en beğenilen lezzetlerinin arasında beş farklı yıla ait parmesan peynirinin servis edildiği peynir tabağının öne çıkıyor olması ise oldukça ilginç.

Osteria Francescana

Osteria Francescana

El Celler de Can Roca – Girona, İspanya

Sık sık birinci sırada görmeye alıştığımız El Celler De Can Roca, bu sene  üçüncü sırada yer alıyor. İspanyalı Roca kardeşlerin her birinin farklı alanlarda uzmanlığını yansıttığı restoranda, yediğiniz her şey çok zarif görünüyor ve oldukça lezzetli. Restoranın imza yemeğini ise 32 saat pişirilen, çeşitli meyveler ve sarımsak ile tadı zenginleştirilen domuz eti oluşturuyor.

El Celler de Can Roca

El Celler de Can Roca

Mirazur – Menton, Fransa

En iyiler arasında adım adım ilerleyerek bu sene ilk beşe girmeyi başaran Mirazur, Fransız rivierasında, İtalya sınırının oldukça yakınında bir noktada yer alıyor. Restoranın başarılı şefi Mauro Colagreco, Arjantin ve İtalyan geleneklerini yemeklerine yansıtırken, Fransa’nın en güzel malzemelerinden faydalanıyor. Restoranın imza yemeğini ise ‘tapioca’lı, arpacık soğanlı ve armutlu istiridye yemeği’ oluşturuyor.

Mirazur

Mirazur

Central – Lima, Peru

İlk beşin arasında görmeye alıştığımız bir diğer restoran olan Central ise bu sene beşinci sırada yer aldı. Şef Virgilio Martínez’in sizi alıp bir gastro-seyahate çıkardığı 17 farklı yemekten oluşan konsepti, Peru’nun geleneksel lezzetlerinin modern bir yaklaşımla yeniden ele alınmış ufak bir özeti. Egzotik malzemelerle hazırlanan, daha önce hiç tatmadığınız ve hatta hiç duymadığınız yiyeceklerden oluşan menünün en önemli kısmını deniz ürünleri oluşturuyor.


Önerilen yazılar