Elektrikli Otomobilde Yeni Boyut

Porsche ilk tamamen elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo ile sürdürülebilir mobilite alanında önemli bir mesaj veriyor.

Porsche ilk tamamen elektrikli modelini piyasaya sürdüğünde takvimler 2019’u gösteriyordu. Kendini sürdürülebilir mobilite alanında öncü olarak gören marka, 2025 yılına kadar otomobillerinin yarısında tam elektrikli ya da plug-in-hibrit sistemlerinin bulunmasını hedefliyor. Porsche, kendini bu hedefe yaklaştıran önemli bir adımı da ilk tamamen elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo’nun dünya prömiyerini gerçekleştirip 4 farklı versiyonunu tanıtarak attı.

Diğer Taycan modellerinde olduğu gibi Taycan Cross Turismo’da da 800 volt mimariye sahip yenilikçi bir elektrikli sürüş ön plana çıkıyor. Dört tekerlekten çekişli ve adaptif havalı süspansiyonlu yeni yüksek teknolojili şasi, off-road koşullarında dinamik özelliklerden taviz vermeyen bir performans sağlıyor. Arka koltukta yolcular için sunulan 47 milimetre daha fazla baş mesafesi ve 1.200 litreyi aşan bagaj kapasitesi Cross Turismo modelini gerçek anlamda çok yönlü bir otomobil haline getiriyor.

Dört tekerlekten çekişli ve adaptif süspansiyonun standart olarak sunulduğu dört farklı versiyon, Taycan 4 Cross Turismo, Taycan 4S Cross Turismo, Taycan Turbo Cross Turismo ve Taycan Turbo S Cross Turismo isimleriyle pazara sunuldu. Motor güçleri, azami hızları ve menzilleri değişen bu versiyonlar farklı beklentilere ve ihtiyaçlara hitap ediyor.

Porsche, maceracı bir off road karakterine sahip olan Taycan Cross Turismo için boyut ve kullanım açısından standartları yeniden belirleyecek ve üç bisiklete kadar taşıma imkanı sunan bir arka taşıyıcı da geliştirdi. Farklı bisiklet türleri için kullanılabilen bu taşıyıcının üzerinde bisiklet varken bile bagaj kapağı açılabiliyor.

Tamamen elektrikli Cross Turismo modelleri Haziran ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

 


Önerilen yazılar