MAKALE

İçinde İstanbul Olan Kahve: İstanbul Espresso

İçinde İstanbul Olan Kahve: İstanbul Espresso

Nespresso’nun yeni kahvesi İstanbul Espresso kendine özgü harmanıyla sizi İstanbul’un en eski kahvehanelerine kadar derinlikli bir yolculuğa çıkaracak.

Dünyanın kahve kültürleri ve kahve içim ritüelleri ile ünlü şehirleri, Nespresso World Explorations serisinde buluşmaya devam ediyor. Serinin en yeni üyesi ise İstanbul Espresso.

Çok zengin bir kültüre sahip olan İstanbul’la ilgili herkesin farklı deneyimlere sahip olduğundan yola çıkan Nespresso, İstanbul Espresso’nun kapsülünü, şehrin binlerce yıllık tarihinden günümüze dek uzanan kozmopolit yapısından aldığı ilhamla ortaya çıkan, yepyeni bir lezzetle donatmış.

Şehrin sahip olduğu zengin kahve kültürüne saygı duruşunda bulunan İstanbul Espresso, dolgun kadifemsi yapısı ile, uzun saplı pirinç veya bakır cezveyle pişirilen tarihi geleneksel Türk kahvesi demleme yöntemine modern bir övgü niteliğinde. Kozmopolit yapıdaki şehrin en eski kahvehanelerindeki hareketlilik kadar eklektik, aynı zamanda uyumlu bir kahve olan İstanbul Espresso, yüzyıllar önce eski ticaret yollarının kesişim noktasındaki kahvenin hikayesi kadar da dinamik.

İstanbul’un dünyadaki ilk kahve dükkanlarına, yüzyıllar öncesinde kahve ticaretinin merkezi olmasına ve kahvehanelerindeki kahve çeşitliliğine ithafen kozmopolit bir harmanla oluşturulan İstanbul Espresso’dan alınan her yudum, şehrin zengin, değişken ve akışkan ruhunu yansıtıyor. Etiyopya Arabikası ve Hint Robustasının harmanlanmasıyla üretilen İstanbul, dolgun ve kadifemsi yapısıyla ağızda hafif badem ve hoş kavruk bir tat, yaban baharatlı ve meyveli notalar sunuyor.

Nespresso, kahve tutkunlarına bu ilhamın ardındaki Türk kahvesinin içim şekline övgü niteliğinde bir ritüel önerisinde de bulunuyor. İstanbul Espresso’nun, bir bardak su ve Marsel’in İstanbul Espresso lezzetiyle uyumlanacak şekilde özel olarak ürettiği bir parça lokum ile tadılmasını tavsiye ediliyor.


Önerilen yazılar