MAKALE

Lezzetiyle Dünyayı Büyüleyen Restoranlar

Lezzetiyle Dünyayı Büyüleyen Restoranlar

Her yıl gurme dünyasının heyecanla beklediği The World’s 50 Best Restaurant ödülleri açıklandı. Üstelik bu kez listede bir de Türk var!

The World’s 50 Best Restaurant ya da diğer bir deyişle gezegende yemek yiyebileceğiniz en iyi elli yerin bu yılki listesi geçtiğimiz hafta Bilbao’da düzenlenen görkemli bir organizasyonla duyuruldu.

Bu yıl birinci sıraya yerleşme onurunun sahibi, 2016’da da ilk sırada yer alan İtalya’dan Osteria Francescana Restaurant oldu. Restoranın ödüllü şefi Massimo Bottura’nın imzasını taşıyan lezzetler, geleneksele cesur ve modern bir dokunuş katmalarıyla jürinin övgülerini topladı.

Dünyadan önde gelen 1000 yemek uzmanı, şef ve eleştirmenin puanladığı restoranlardan İspanya’dan El Celler de Can Roca ikinci sırada yer alırken, üçüncülüğün sahibi ise Fransa’dan Mirazur oldu. Geçen senenin birincisi New York’lu Eleven Madison Park ise bu yıl dördüncü sırada yer aldı.

Listenin büyük çoğunluğu Avrupa kıtasından restoranlarla dolu olsa da listenin beşinci sırasındaki Tayland’lı Gaggan, hemen onu takip eden altıncı sıradaki Peru’dan Central ve Güney Afrika’dan The Test Kitchen bu kuralı bozanlardan oldu.

Bu yılki listeye yeni giren restoranlardan biri ise İstanbul’un prestijli mekanı Mikla oldu. Mehmet Gürs’ün şefliğini ve işletmeciliğini yaptığı Mikla, 2015’de 96. sırasında yer aldığı listenin 44. sırasına müthiş bir sıçrama yaptı. Paris’ten Septime, Londra’dan Clove Club ve Kopenhag’dan Noma gibi listenin müdavimi olmuş restoranlar bu yıl da farklı sıralarda kendilerine yer buldular.

Bu listede yer almak elbette ki bir restoran ve bir şef için çok prestijli bir pozisyon. Ancak listeye getirilen, sadece çok üst düzey ve pahalı restoranların seçilmesi, kadın şeflere yeterince yer verilmemesi ve kıtalar arasındaki adaletsiz dağılım gibi bazı eleştiriler de yok değil.


Önerilen yazılar