MAKALE

Steampunk Evrenine Açılan Kapı: Enigma Cafe

Steampunk Evrenine Açılan Kapı: Enigma Cafe

Alternatif bir evrene ışınlanma şansınız olsa, nasıl bir dünyaya ayak basmak isterdiniz? Cevabınız “Steampunk” ise, tek yapmanız gereken Romanya’ya bir bilet alıp, Enigma Cafe’ye uğramak.

Özellikle bilimkurgu sevenlerin ilgisini çekecek yepyeni bir konsept kafe, Romanya’nın Cluj-Napoca kentinde misafirlerini ağırlamaya başladı. Dünyanın kinetik heykellerle dolu ilk Steampunk mekanı olan Enigma Cafe, buhar gücüyle çalışan makinelerin hüküm sürdüğü Viktoryen bir evrenin kapılarını aralıyor.

6th Sense Interior Studio tarafından dizayn edilen kafede bir yandan biranızı yudumlarken, diğer yandan daha önce tanık olmadığınız bir atmosferi hissetme şansı buluyorsunuz. Bir duvar boyunca uzanan devasa saat, zamanı ve insanoğlunun bu zaman dilimindeki pozisyonunu temsil ediyor. Enigma Cafe’nin dört bir yanına yayılan kinetik heykellerin her biri sizde farklı duygular uyandırıyor. Sürekli pedal çevirerek kafasında bulunan ışıklı mekanizmayı çalıştıran heykel ise ilginç tasarımı ve metaforik anlatımıyla bu heykeller arasında öne çıkıyor.

Zaman yolculuğu fikrinden ortaya çıkan Enigma Cafe, içeri adım atanları gerçekten de bu hissiyatla tanıştırıyor. Eğer 19. yüzyılı sıradışı bir şekilde hayal eden Steampunk kurgusu ilginizi çekiyorsa ve Romanya’ya yolunuz düşerse, ziyaret edeceğiniz yerler arasına Enigma’yı da eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.


Önerilen yazılar