Tarihin Gerçek Yüzleri

Yapay zeka teknolojisi tablolardan ve heykellerden yola çıkarak ünlü tarihi figürlerin gerçeğe yakın yüzlerini ortaya çıkardı.

Fotoğraf teknolojisinin var olmadığı zamanlardan kalma tablo ya da heykellere bakarken o kişilerin gerçekte nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Amsterdamlı fotoğraf sanatçısı Bas Uterwijk merak etmiş olmalı çünkü GAN adlı özel bir sistemi kullanarak bazı ünlü tablo ve heykellerin, neredeyse fotoğraf gibi görünen hiper gerçekçi portrelerini yaratmış.

Binlerce fotoğrafı tarayarak öğrenen bu özel yapay zeka sistemi böylece insan gözüne neredeyse gerçek gibi görünen fotoğraflar ortaya çıkarmayı başarabiliyor. Uterwijk de bu teknolojiyi kullanarak Michelangelo’nun Davut heykelinden Van Gogh’un kendi portresine kadar birçok kişinin gerçek hayatta nasıl göründüğü hakkında bir fikre sahip olmamızı sağlıyor.

A.I. Generated Portraits adlı bu projede Uterwijk portreleri programa yüklüyor, ardından program ona belli seçenekler sunuyor. Heykeller söz konusu olduğunda saç ve göz rengi gibi detayları kendi yaratıcılığına güvenerek belirleyen sanatçının işi Kraliçe Elizabeth gibi birden fazla tablosu bulunan kişilerde çok daha kolaylaşıyor.

Bas Uterwijk’in yaptığı dijital portre çalışmalarının daha fazlasını sanatçının Instagram hesabından görebilirsiniz.

 


Önerilen yazılar