MAKALE

Uzakdoğu Mutfağının Vazgeçilmez Adresleri

Uzakdoğu Mutfağının Vazgeçilmez Adresleri

Söz konusu Uzakdoğu mutfağı olunca, restoran seçenekleri de gün geçtikçe çoğalıyor. İşte şehrin en iyi Uzakdoğu restoranları…

Uzakdoğu mutfağı bazı insanların damak zevkine en uzağı olsa da, bazıları için de birbirine zıt lezzetlerin harika bir uyum yakaladığı vazgeçilmez tatlar arasındadır. Özellikle de yeniliklere son derece açık olanlar için… Tatlı ve ekşiyi bir arada sunan tarifler, hiç tatmadığınız baharatlar, ezber bozan öğünler yemek tutkunlarını heyecanlandırmak için birebir. İşte bu uzak ama bir o kadar da lezzetli ve zengin mutfakların İstanbul’daki en iyi temsilcileri.

ÇokÇok Thai

Yalnızca yemekleriyle değil, servisi ve atmosferi ile de beğenilen ÇokÇok Thai, özellikle Tayland mutfağını keşfetmek isteyenlerin ilk durağı olmalı. Servis edilen yemekler bir yandan geleneksel özelliklerini korurken, diğer yandan bizim damak tadımıza uygun olarak ufak değişimlere uğruyor. Açılı ekşili tavuk çorbası, Hindistan cevizi sütlü tavuk çorbası ve körili tavuk şiddetle tavsiye edilir.

ÇokÇok Thai

ÇokÇok Thai

 

İoki

İstanbul’da çok sayıda şubesi bulunan İoki, adını Hollywood’un ünlü şeflerinden Keizo Okitasan’dan almış, ünlü bir Japon restoranı. Özellikle sushi sevenlerin gözdesi olan İoki, ayrıca Türk ve Peru tatlarını geleneksel Japon mutfağı içerisinde harmanlayarak sunuyor. Ayrıca İoki’nin İstanbul’un ‘En İyi Asya Mutfağı’ ödülüne layık görüldüğünü de belirtelim.

İoki

İoki

 

Dragon

Klasik Çin mutfağı tarzında dekore edilmiş restoranın Hilton ve Dragon Reina olmak üzere iki şubesi bulunuyor. Hong Kong’lu aşçılar tarafından hazırlanan leziz yemeklerde daha çok Kanton ve Szchuan mutfakları öne çıkıyor. Dragon’un spesiyalleri arasında ise Çıtır Ördek, Sizzling çeşitleri, Tatlı- Ekşi Soslu Tavuk ve Kızartılmış Dondurma bulunuyor.

Dragon

Dragon

 

Gaya Korean Restaurant

İstanbul’da az sayıda bulunan Kore restoranlarının en çok tercih edilenı kuşkusuz Gaya. Beyoğlu’nda bulunan mekanda farklı malzemeleri ile öne çıkan Bibimbap, bu kültüre özgü en lezzetli mezelerden biri olan Kimçi, görünüşüyle sushi’ye benzese de yapılışı bakımından oldukça farklı bir tat olan Kimbap ve Kore usulü erişte Ramen, mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında. Tabii Kore’nin en ünlü içkisi Soju’yu da listeye ekleyin.

Gaya Korean Restaurant

Gaya Korean Restaurant

 

Banyan

Ödüle doymayan restoranlardan Banyan, sadece yemekleriyle değil eşsiz manzarasıyla da ruha hitap etmeyi başarıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk Asya füzyon mutfağı olan Banyan, farklı kültürlerden beslenen çok sayıda dünya lezzetini menüsünde barındırıyor. Tamamen katkısız ve doğal malzemelerle yapılan yemeklerden özellikle Malezya usulü kuzu kaburga ve portakallı biftek tavsiye edilir.

Banyan

Banyan


Önerilen yazılar