Uzay Nasıl Kokar?

NASA’nın astronot eğitimi için tasarladığı uzay kokusu artık tüm dünya için ulaşılabilir olacak.

Uzayda olmanın nasıl hissettirdiğini hayal etmeye çalıştığımızda genelde yer çekimsiz bir ortamda olmanın vereceği hissi düşünürüz. Oysa koku da güçlü duyularımızdan biri ve bu nedenle birkaç on yıl önce NASA, astronot eğitimlerinde kullanılmak üzere, koku uzmanlarından uzayın kokusunu tasarlamalarını istedi.

Bu koku uzaya yolculuk edecek astronotların, yörüngede herhangi bir sürprizle karılaşmaması adına uzay hissini onlara olabildiğince gerçekçi bir biçimde yaşatmak üzere tasarlandı. Kokunun formülü uzun yıllardır gizli olsa da Eau de Space adlı ekip bu formüle ulaştı ve açtıkları Kickstarter projesiyle bu parfümü üretmek üzere destek toplamaya başladı.

Projenin sahibi olan kimyager Steve Pearce ile moda, teknoloji, tasarım ve lojistik gibi konulardaki deneyimli ekibi ödüllü parfüm tasarımcılarıyla işbirliği halinde bu kokuyu tasarladı. Koku her kesimden ilgi görse de özellikle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik öğrencilerinin büyük merakını uyandırdı. Bu nedenle Eau de Space ekibi, Kicktsarter destekçilerine okullara bu parfümden bağışlama seçeneğini de sunuyor.

Peki uzay nasıl kokuyor? Bazı astronotlar kokuyu kurutulmuş et, ahududu ve rom olarak tanımlarken bir başka astronot ise uzayın “yeni ateş edilmiş bir silahın kokusu gibi isli ve yanık” olarak tanımlamıştı.

Kim bilir, belki de Eau de Space’in ardından bir sonraki parfüm de bizi Ay’a çıkarabilir?


Önerilen yazılar