Vazgeçilmez Tatlı Serinlik: Milkshake

Rengarenk tariflerinde yaratıcılığın sınır tanımadığı, serin ve tatlı lezzet milkshake’in ortaya çıkış hikayesi ve en leziz örnekleri Semi Lichy’nin bu ayki yazısında.

Teknoloji geliştikçe insanlar her şey hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyor, tabii bu gastronomi dünyası için de geçerli. Sosyal medya sizi, saniyeler içerisinde normalde ulaşamayacağınız her şeye, her yere ulaştırıyor. Yani, yeni açılan bir mekana ya da yakın arkadaşınızın gittiği tatile veya yediği bir yemeğe anında ulaşabiliyorsunuz. Elbette bunun neticesinde de yeme-içme alışkanlıklarımız da değişiyor. “Ne demek istiyorsun?” dediğinizi duyar gibiyim.

Şöyle açıklamak isterim, ülkemizde dondurma ve türevleri eskiden sanki sadece “yaz” aylarında tüketilir diye bir şart vardı. Anlatmak istediğim de tam bu işte… Sosyal medya sayesinde dondurma ve türevlerinin 12 ay, yani bütün bir yıl boyunca tüketilebildiği anlaşıldı. “Yoo hayır,” demeyin, inanın öyle. Hatırlarım, bundan 15 sene evvel kış ayında dondurma almak isterdim fakat bulamazdım. Fakat şimdi dondurmacıların çoğu da kış aylarında da açık oluyor, tabi ki bu her dondurmacı için geçerli değil, gelenekselcilerden bahsediyorum.

Dondurmanın popülerliği ile birlikte “milkshake” deliliği de tüm dünyayı sarmış durumda.
Peki nedir bu milkshake? Milkshake, Amerikan fast-food sanayisinde yaygın bir içecek. 1880’lerde viskinin yanında ağırlığını düşürmek için çeşitli sütlü, şuruplu karışımlar kullanıldığı tahmin ediliyor. Milkshake fikri ise 1922 yılında ABD, Chicago’dan Ivar “Pop” Coulson tarafından geliştirildi. Coulson, süt, çikolata şurubu ve malt mayasından yapılan standart mayalı süt içeceğine iki kaşık da vanilyalı dondurma ekleyerek servis yapıyordu.

Milkshake özellikle Amerika’da popüler olan ve birçok yerde satılan bir içecek. Hatta gerek Amerika gerekse Avrupa’da sadece milkshake üzerine yoğunlaşmış zincir markalar da bulunuyor. Son yıllarda çeşit çeşit milkshake’ler raflarda yerini buldu. Bu tamamen yaratıcılıkla alakalı. Normal çikolatalı bir milkshake yapmak da var veya “Çilek soslu Cheesecake’li” bir milkshake yapmak da… New York’ta bulunan “Blacktap Burger” bunların arasında en iyi ve en çılgın örneklerinden biri. Kendisi bir “burger’ci” olmasına rağmen sadece milkshake içmeye gelen müşterilerinin olduğu ve hatta kapısında bir milkshake kuyruğu olduğu bir gerçeği var. Tam da anlatmak istediğim bu.. Black Tap yaratıcılıkta sınır tanımıyor!

Ben yapabilir miyim diye düşünmeyin evet yaparsınız… O zaman hemen tarife geçelim!

Vanilyalı Milkshake

Milkshake için en önemli şey kaliteli bir dondurma kullanmaktır. Kimileri buz koymayı tercih eder fakat milkshake’e buz konmaz. Süt ve dondurma en önemli noktadır. Dondurmanın her zaman sütten daha fazla olması gerekir ki yoğunluk elde edilsin.

Malzemeler

450 gr vanilya dondurma
1/4 cup yani 50 ml süt
1 çay kaşığı vanilya (sıvı)
1 tutam tuz

Tüm malzemeleri blender’a koyun ve karıştırın. Çok yoğun bir hal aldığı zaman karıştırmayı durdurun. Bir büyük bardağa milkshake’i doldurun ve iki pipet ile servis edin. Geri kalan süsleme tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Nutella, Oreo, M&M… Milkshake’inizi bunların tümü ile süsleyebilir, hatta bardağın tepesine bir dilim cheesecake bile koyabilirsiniz.

Afiyet olsun!

Yazar: Semi Lichy


Önerilen yazılar