MAKALE

Yeme İçme Ödülleri Şehrin En İyilerini Seçti...

Yeme İçme Ödülleri Şehrin En İyilerini Seçti

Canınız karnınızı doyurmaktan daha fazlasını istediğinde, nereye gitmeli? İşte bu önemli soru, bu sene 16. kez düzenlenen Yeme İçme Ödülleri ile cevabını buldu.

Her yıl değişen kategorileri ile şehrin en iyi yeme içme mekanlarını taçlandırmayı hedefleyen Time Out İstanbul Yeme İçme Ödülleri, bu sene de İstanbul’un en heyecan verici mekanlarını belirledi. İşte bu sene bol bol yolunuzu düşürmeniz gereken, şehrin en keyifli adresleri.

En İyi Yeni Restoran: Kilimanjaro

İstanbul’un en güzel mekanlarının sıralandığı Bomontiada’da yer alan Kilimanjaro, Yeme İçme ödüllerinin en iddialı kategorisinin kazananı oldu. Restoranın mevsime göre sık sık değişen menüsü, şef Mustafa Otar’ın imzasını taşıyor.

En İyi Şef: İsmet Saz – Toi Restaurant & Lounge

Kuruçeşme’deki Toi Restaurant’ın mutfağını yöneten yetenekli şef İsmet Saz, İstanbul’un en iyi şefi seçildi. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mutfak Sanatları ve Gastronomi Bölümü’nden mezun olup, şehrin en iyi restoranlarında çalıştıktan sonra yolunu Amerika ve Londra’ya düşüren Saz, Türkiye’ye dönüşünde Dean & Deluca’yı kurmuştu. Şimdilerde lezzetli yemeklerini Toi Restaurant’ta keşfetme şansınız bulunuyor.

En İyi Şef: İsmet Saz - Toi Restaurant & Lounge

En İyi Şef: İsmet Saz – Toi Restaurant & Lounge

En İyi Buluşma Mekânı: The Populist

Bomontiada’nın bir sakini daha bu senenin en iyileri arasında yer aldı. Özellikle kendi ürettiği biralarla öne çıkan The Popülist, ‘En İyi Buluşma Mekanı’ ödülünü aldı. The Popülist’in sadece biraları değil, atıştırmalıkları ve hem gözünüze hem midenize bayram ettiren lezzetleri de bu ödülü kazanmasında etkili.

En İyi Ekmek: Bröd

İsmini ekmeğin İsveççe’sinden alan Bröd, MSA ve İngiltere’deki The Bertinet Kitchen’da eğitim gören Erman Girgin’in açtığı, muazzam bir mekan. Ekşi mayalı ekmekleri de kazandığı kategorinin hakkını kesinlikle veriyor. Bröd’de isterseniz ekmek satın alabilir, isterseniz mekanın lezzetli ekmeklerinden yapılan sandviç ve tostlarının tadına bakabilirsiniz.

En İyi Ekmek: Bröd

En İyi Ekmek: Bröd

En İyi Ekmek: Bröd

En İyi Ekmek: Bröd

En İyi Ekmek: Bröd

En İyi Ekmek: Bröd

En İyi Kokteyl: Finn Karaköy

Kokteyl konusunda şehrin öne çıkan mekanı Finn Karaköy, bileğinin hakkı ile ‘En İyi Kokteyl’ kategorisinin kazananı. Onurcan Gençer’in ellerinden çıkan kokteyller başka yerde bulamayacağınız kadar lezzetli.

En İyi Yeni Beyoğlu Mekanı: Sade Meyhane

Beyoğlu eski parıltısını kaybetmiş olsa da, burada yeni mekanlar halen açılmaya devam ediyor. Üstelik öylesine açılan mekanlar da değil. Semtin yenilerinden sayılan Sade Meyhane de bunun kanıtı. Lezzetli mezeleri, keyifli atmosferi, zaman zaman denk geldiğiniz canlı fasıl müziği ile Beyoğlu’nun en iyi yenisi.

En İyi Yeni Beyoğlu Mekanı: Sade Meyhane

En İyi Yeni Beyoğlu Mekanı: Sade Meyhane

En İyi Yeni Beyoğlu Mekanı: Sade Meyhane

En İyi Yeni Beyoğlu Mekanı: Sade Meyhane

En İyi Dekorasyon: Zanzibar Zorlu

İsmini Afrika’dan, menüsünü İtalya’dan alan Zanzibar Zorlu, şehrin en iyi dekorasyonlu mekanı olarak tescillendi. Mimar Aloş Çavdar’ın imzasının bulunduğu dekorasyon, restoranda sıcak ve zarif bir atmosfer yaratıyor. Şık yemeklerinizin adresi bu sene kesinlikle Zanzibar Zorlu.

En İyi Yeni Nesil Lokanta: Farfara

Esnaf lokantaları da gittikçe modernleşiyor. Bu yeni nesil lokantalar arasında öne çıkan Farfara da lezzetli Hatay yemekleri ile bu kategorinin kazanı. Farfara’nın kurucusu Osman BahadırThe Culinary Institute of America’da eğitim görmüş. Four Seasons ve MSA gibi yerlerde çalıştıktan sonra da kendi restoranını açmış. Hatay mutfağını keşfe çıkmak isterseniz mutlaka uğrayın.

En İyi Yeni Nesil Lokanta: Farfara

En İyi Yeni Nesil Lokanta: Farfara

En İyi Patisserie: Five O’Clock

Le Cordon Bleu mezunu şef Sinem Ekşioğlu, yaptığı birbirinden şık ve lezzetli pastalarla Five O’Clock’u şehrin ‘En İyi Patisserie’si kategorisinde birinci sıraya taşıdı. Üstelik Five O’Clock’ta sadece pastalar değil, dekorasyon da oldukça şık.

En İyi Burger: Black Angus

Yeme İçme Ödülleri’nin bir diğer iddialı kategorisi ise “En İyi Burger”. Bu kategorinin kazananı da Tophane ve Beşiktaş’taki şubeleri ile Black Angus oldu. Dışı kıtır, içi yumuşacık tatlımsı ekmekleri ve lezzeti bir hayli yerinde burger köfteleri ile bu ödülü sonuna kadar hak edenlerden.

En İyi Osmanlı Mutfağı: Matbah Restaurant

Bu topraklardan çıkan Osmanlı mutfağına halen aşina değilseniz, bu engin kültürü keşfetmek için uğramanız gereken ilk mekanlardan biri Matbah Restaurant. Aynı zamanda da bu senenin ‘En İyi Osmanlı Mutfağı’ kategorisinin de kazananı. Osmanlı mutfağına dair yaptıkları araştırmalar sonucunda oluşturdukları menü, kendinize ya da sevdiklerinize ziyafet çekmek istediğinizde tercih etmeniz gereken ilk seçenek.


Önerilen yazılar