Cips Keyfine Ara Vermeyin

Hem kolay hem de sağlıklı bu tarifler, televizyon karşısında suçluluk duymadan cips keyfi yapmanızı sağlayacak.

Evde olduğumuzda yapılacaklar listesinin başında dizi ya da film izlemek geliyor. Ekran karşısında atıştırmak ise keyifli olduğu kadar sağlıksız da bir alışkanlık. Basit bir şekilde hazırlayacağınız bu lezzetli cips tarifleriyle atıştırma keyfinize sağlıklı bir alternatif yaratabilirsiniz.

Pancar Cipsi

3 pancar

5 yemek kaşığı zeytinyağı

1 diş sarımsak

Tuz & karabiber

Pancarların kabuklarını soyun ve incecik dilimler halinde dilimleyin. Dilimleri bahrat, sarımsak ve zeytinyağı ile bir kasede karıştırıp biraz bekletin. Önceden 200 derecede ısıttığınız fırında, yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dilimleri dizin ve 15-20 dakika kadar, sık sık kontrol ederek pişirin.

Nohut Cipsi

250 gram haşlanmış nohut

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı kırmızı biber

Yarım çay kaşığı sarımsak tozu

Yarım çay kaşığı tuz

Haşlanmış ve kabukları ayıklanmış nohutları diğer malzemelerle harmanlayın. 200 derecede ısıttığınız fırında yağlı kağıt üzerinde yaklaşık 20 dakika pişirin. Nohut cipsini dilediğiniz baharatları ve hatta peynir ekleyerek de hazırlayabilirsiniz.

Havuç Cipsi

4 havuç

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı sarımsak tozu

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı biberiye

İnce ince dilimlediğiniz havuçları diğer malzemelerle harmanlayın ve 180 derecedeki fırında, fan açık olacak şekilde önce 20 dakika civarı pişirin. Ardından çıtır bir cips elde etmek için fırını 120 dereceye ayarlayarak 15 dakika daha pişirin.

Kabak Cipsi

4 kabak

2 yemek kaşığı toz parmesan

2 yemek kaşığı ayçiçek yağı

1 çay kaşığı tuz

Yarım çay kaşığı kırmızı biber

İyice yıkayıp kuruladığınız kabakları çok ince olacak biçimde dilimleyin. Fırın tepsisine yağlı kağıt üzerine birbirlerine değmeyecek şekilde dizin. Üzerlerine yağı sürün, parmesanı ve baharatları serpin. 200 derecede ısıttığınız fırıda 20 dakika pişirin.

Elma Cipsi

4 elma

2 yemek kaşığı bal

1 çay kaşığı tarçın

Bu tarifimiz de tatlı atıştırmalık sevenler için… Yine ince ince dilimlediğiniz elmaları kağıt serdiğiniz tepste dizin, üzerlerine bir fırça ile bal sürün ve ardından tarçını serpin. Önceden 120 derecede ısıttığınız fırında, fan açık olacak şekilde 1 saat pişirin. Arada fırının kapağını açıp içerde biriken buharı çıkarırsanız elma cipsleriniz daha çıtır olacak.


Önerilen yazılar