MAKALE

Dondurmanın Bilinmeyen Faydaları

Dondurmanın Bilinmeyen Faydaları

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti dondurmanın sağlık dolu özelliklerini biliyor musunuz?

Dondurma her mevsim tüketilebilse de, özellikle yaz aylarında 7’den 70’e hemen herkesin vazgeçilmezi olan bir tatlıya dönüşüyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilay Öngen, dondurmanın, diğer tatlılar ile kıyaslandığında besin değerinin yüksek, kalorisinin ise daha düşük olduğunu belirtiyor. Dondurma, içerdiği karbonhidrat, protein ve yağ gibi temel besin öğelerinin yanı sıra kalsiyum, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi önemli mineraller ve A, B, E ile K vitaminlerinden de zengin bir besin.

Tüm bu sağlıklı yönleriyle beraber, hemen her gıda gibi dondurmayı tüketirken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi şeker tüketimi. Dünya Sağlık Örgütü şeker tüketiminin günlük enerji alımının yüzde 10’unun altında olmasını öneriyor. İki top dondurmanın yaklaşık 14 gram şeker içerdiği düşünüldüğünde bu sınırı aşmamanız çok önemli. Yetişkinlerin haftada 2-3 kez 2’şer top, çocukların ise haftada 2 kez 2’şer top dondurmadan fazlasını tüketmemeleri öneriliyor.

Ayrıca dondurma alırken üretim koşullarına dikkat etmeniz, hijyenik şartlarda üretilen, saklanan ve sunulan yerleri tercih etmeniz çok önemli. Enfeksiyon riski almamak için yediğiniz dondurma mutlaka pastörize sütten yapılmış olmalı. Dondurma eriyip yeniden donduğunda üzerinde kristaller oluşuyor. Üzerinde kristal olan dondurmaları satın almamaya dikkat etmelisiniz çünkü süt kolay bozulan bir besin olduğu için erime – donma sırasında oluşabilen bakteriyel üremeler, zehirlenmeye varan sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Tüm bu uyarıların ardından dondurmanın faydalarına göz atmaya başlayabiliriz!

Kemik Sağlığını Korur

2 top dondurman 90 mg kalsiyum içerir ve bu da günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 9’unu karşılar. Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı için çok önemli bir mineraldir. Başlıca kaynakları süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalardır. Dondurma da içeriğindeki süt ile günlük kalsiyum alımına destek olabilir.

Kas Kütlesinin Korunmasında Ekilidir

Proteinler kasların yapıtaşlarını oluşturur. Bu nedenle yeterli protein almak kas kütlesinin korunmasında büyük önem taşır. Proteinlerin başlıca besin kaynakları et ile süt grubu gıdalardır. Bir bardak, yani 200 ml süt 6 gram protein içerir. Tüketeceğiniz 2 top dondurmayla bir su bardağı sütteki proteinin yaklaşık yarısını alabilirsiniz. Kıscası dondurma, protein alımına destek olan bir kaynaktır.

Kalp Sağlığını Destekler

Kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller kalp ile damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Dondurma içerdiği bu mineraller sayesinde kalp sağlığını korumaya destek veren tatlılar arasında yer alır. Ancak içerdiği doymuş yağ ve şeker nedeniyle dondurmayı porsiyon kontrolü yaparak tüketmelisiniz.

Sağlıklı Bir Tatlı Alternatifidir

Dondurmanın genel olarak kilo aldırdığı düşünülse de, doğru porsiyonlarla tüketildiğinde dondurma kilo aldırmaz. Bir top dondurma yaklaşık 50 gramdır ve sadece 100 kalori içerir.özellikle hamur işi ve şerbetli diğer tatlılar ile kıyaslandığında dondurma besin değeri yüksek ve daha düşük kalorili bir tatlı alternatifidir.

Bazı Hastalıklarda Tedaviye Katkı Sağlar

Dondurmanın lezzetli olması tüketimini kolaylaştırırken, soğuk olması bazı durumlarda tedavi edici olabilir. Örneğin bademcik operasyonu sonrası tüketilen dondurmanın yara yeri iyileşmesini hızlandırabilir. Ayrıca çiğneme ve yutma güçlüğü olan hastalarda da dondurma iyi bir alternatif besin olarak karşımıza çıkar.


Önerilen yazılar