Fit Bir Yaz İçin Pratik Öneriler

Yaz yaklaşırken sizi de kilo verme telaşı aldıysa, bu pratik önerilerle çok daha fit ve sağlıklı kalabilirsiniz.

Yağmurlu ve rüzgarlı günlerden bir türlü kurtulamasak da yaza kısa zaman kaldı. Siz de birçok kişi gibi büyük ihtimalle yaza girmeye çok yaklaştığımız bu son dönemeçte, fit kalabilmek için birçok yola başvuruyorsunuz. Belki kendinizi son birkaç aydır yoğun bir şekilde spora verdiniz, belki de bir hafta da kilo verdiren diyetlere… Bununla birlikte ne yaparsanız yapın, önemli olanın sağlığınızı korumak olduğunu bilin ve size vereceğimiz pratik önerilerle metabolizmanıza zarar vermeden yaza fit girmenin yollarını öğrenin.

Dengeyi Koruyun

Yazın, özellikle de tatile gittiğinizde yemek dengesini korumak bir hayli zordur. Sıkı bir diyet yapmak yerine düzenli ve sağlıklı beslenerek, fazla çaba harcamadan fit kalmayı becerebilirsiniz. Eğer akşam arkadaşlarınızla dışarıda ağır bir yemek yiyecekseniz, kahvaltı ve öğle yemeğini hafif tutmaya özen gösterin. Yaz aylarının besin değeri yüksek sebze ve meyveleri, bu aylarda hem ince kalmanızı sağlayacak hem de kilo vermede kurtarıcınız olacak.

beslenmeyazdiyet_02

Uykuya Dikkat!

Sıcak havalarla birlikte günler de uzamaya başladı. Bu durum hareketli geçen günler nedeniyle uyku düzeninizin bozulmasına sebep olmuş olabilir. Ancak yaz aylarında da uyku saatlerini kontrol altında tutmak, metabolizmanızın düzenli çalışması açısından oldukça önemli. Özellikle az uyuduğunuz günlerde sabahları ağır yiyeceklerden uzak durmaya ve ne olursa olsun her sabah en az 10 dakikanızı esneme hareketlerine ayırmaya çalışın.

beslenmeyazdiyet_05

Akıllı Öğünler

Metabolizmanızın yavaşlamasını istemiyorsanız, asla yapmamanız gereken şeylerden biri de öğün atlamak. Diyet yapan pek çok kişinin sıklıkla başvurduğu bu yöntem, sanılanın aksine kan şekeri ve enerji seviyenizin düşmesine yol açarak, daha fazla yemek istemenize sebep oluyor. Bu nedenle 3-4 saatte bir açlığınızı bastırmak için ara öğünler tüketmelisiniz. Bu öğünlerde karpuz, salatalık, şeftali, kiraz, domates ve yoğurt tüketebilir; sıcakta midenizi yormayacak besinlerle açlığınızı girebilirsiniz.

beslenmeyazdiyet_01

Bol Su İçin

Suyun vücudumuz için ne kadar gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte yaz aylarında terlemenin artması sebebiyle, vücuttaki sıvı kaybını önlemek ve artabilecek alkol tüketiminin etkisini yok etmek için su miktarını da artırmak ve 2,5-3 litreye çıkarmak gerekiyor. Özellikle sabah kalkınca ve akşam yatmadan önce limonlu ılık su içerek metabolizmanızı canlandırabilir; vücudunuzdaki şişkinliği azaltabilirsiniz.

beslenmeyazdiyet_03


Önerilen yazılar