MAKALE

Hafıza Dostu Besinler

Hafıza Dostu Besinler

Sizi daha güçlü bir hafızaya kavuşturacak beyin dostu besinleri tanıyor musunuz?

Tüm vücdumuzu yöneten organımız beynimiz ne kadar iyi çalışırsa hafızamız da o kadar güçleniyor. Elbette güçlü bir hafızanın ardında yatan genetik, psikoloji gibi birçok farklı sebep var, ancak tükettiğiniz besinler de hafızanızı etkiliyor. Stres, hava kirliliği ve kötü beslenme gibi olumsuz koşulların etkilerini azaltmak için yediklerinize dikkat ederek beyninizin ve hafızanızın daha güçlenmesini, odaklanma yeteneğinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, hafıza dostu bu besinleri mutlaka menülerinize eklemenizi öneriyor.

Zerdeçal

Güçlü ve doğal bir antioksidan olan zerdeçal, tarih boyunca tedavi amaçlı kullanılmış bir besin. İçinde bulunan Kurkumin adlı madde, beynin daha fazla oksijen alarak öğrenmesine ve öğrendiğini işlemesine yardım ediyor. Bu özelliğinden faydalanabilmeniz içinse zerdeçalın yağ içinde hafif ısınmasını sağlamanız gerekiyor. Sebze ve etlerinize lezzet vermek için onları zerdeçalla sotelemek bunun ideal bir yöntemi olabilir.

Kuruyemişler

Ceviz, badem, fındık, keten tohumu ve çörek otu gibi besinler sağlıklı yağ asitleri, antioksidan, mineral ve E vitamini açısından çok zengin. E vitamini hücre zarlarını koruyarak zihinsel gerilemeyi engelliyor. Ara öğün olarak çiğ tüketebileceğiniz bir avuç kuru yemiş sizi hem tok tutacak hem de beyin fonksiyonlarınızı güçlendirecek.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, karalahana, pazı, brokoli, roka, dereotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler hem A, C ve K vitamini hem de posa ve antioksidan bakımından çok zenginler. Bu yeşil yapraklı besinlerden bir kase tüketmeniz günlük C ve K vitamini ihtiyacınızı karşılıyor. Bu sebzeleri çiğ ya da buharda yumuşatarak tükettiğinizde vitamin kaybını önlemiş oluyorsunuz. Bu besinler anti-inflamatuar özellikleriyle beyninizi hasarlara karşı korumanıza yardımcı olacaklar.

Yaban Mersini

Yine antioksidan bakımından çok zengin bir meyve olan yaban mersini, böylelikle  beynin yaşlanmasını engelliyor. Antioksidanların bir diğer özelliği de beyin hücrelerinin arasındaki sinyal iletimini hızlandırması. Mevsiminde taze taze tüketmeniz önerilse de yaban mersininin faydasını yıl boyu deneyimlemek için onu dondurulmuş ya da kurutulmuş olarak da tüketebilirsiniz.

Kakao

Çikolata yemenin mutluluk hormonu olan serotonin üretimini artırdığını biliyoruz. Kakaonun bir diğer faydası da beynin işlevlerini destekleyen maddeler bakımından zengin olması; böylelikle beynin öğrenme ve hafıza işlevlerini ve ayrıca kısa süreli belleği güçlendiriyor. Çikolatanın bu faydalarını görmek içinse en az yüzde 70 oranında kakao içeren bitter çikolataları tercih etmelisiniz.

Yağlı Balıklar

Omega-3, hafızayı geliştiren ve beyin gücünü artıran en önemli besin öğelerinden biri. Omega-3 yağ asitleri beynin daha iyi ve hızlı şekilde iletişim kurmasını sağlıyor, zihinsel konsantrasyonu ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı oluyor. Haftada 2-3 defa balık tüketerek yeterli Omega-3 aldığınızı garanti edebilirsiniz. Ancak balıkları çok yüksek ısıda kızartmamanız gerekiyor. Eğer yeterli Omega-3 alamadığınızı düşünüyorsanız, bunu hapla takviye de edebilirsiniz.

Yumurta

Yumurtanın özellikle de sarısı, B vitamini, folik asit ve kolin açısından zengin bir kaynak. Böylece beyin fonksiyonlarının gelişimini destekleyen yumurta, ayrıca mutlulukla ilgili hormon üreten kimyasal betaine’i aktive eden içeriğiyle ruh sağlığınızı da düzenliyor.


Önerilen yazılar