Mayadan Gelen Mucize

Kökeni Kafkasya’ya kadar uzanan mucize besin kefirin sağlığa faydalarını biliyor musunuz?

Kökeni Kafkasya’ya dayanacak kadar eski bir gıda olsa da fermente süt ürünleri içinde son dönemlerde kendine daha fazla yer bulmaya başlayan sağlık dostu kefirin sayısız faydası bulunuyor. İlk kez 5 bin yıl kadar önce, göçebe bir hayat süren Orta Asya Türkleri tarafından bulunan bu mayalama yöntemi, sayısız yarara sahip olması sayesinde son yıllarda da yaygın olarak tüketilmeye başlandı.

Hem bakteri hem de maya fermantasyonuyla üretilen kefir, sindiriminin kolay olmasının yanı sıra, bu fermentasyonla oluşan sağlığa faydalı bileşenleri de içeriyor. Kefir tanesi kullanılarak elde edilen kefir, inek, keçi, koyun sütlerinden üretilebildiği gibi, bitkisel kaynaklı sütlerden de üretilebildiğinden vegan beslenenler için de uygun bir besin maddesi.

İçerdiği dengeli protein, karbonhidrat ve yağ oranları günlük ihtiyacınızın önemli bir miktarını karşılarken, A ve B vitamini, kalsiyum, magnezyum ve fosfor minerallerinden zengin olmasıyla da, başta büyüme çağındaki çocuklar olmak üzere her yaş grubu için besin değeri yüksek, vazgeçilmez bir gıda.

Faydalı bakteriler içermesi sayesinde sindirim sistemiyle ilgili yaşadığınız sorunları düzenliyor, ayrıca midedeki tokluk hissinin uzun sürmesini sağlayarak kan şekerinizin daha yavaş yükselmesine yardımcı oluyor. Diğer probiyotik besinler gibi kefir de, hastalığa yol açan mikroorganizmaların çoğalmasına engel olup bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı koruyucu etki gösteriyor. İçerdiği kalsiyum ile de kemik sağlığını desteklemeye yardımcı oluyor.

Kefirin bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de şüphesiz kullanım alanının genişliğinin verdiği kolaylık. Kefiri, hamur işlerinde, evde kendi ekmeğinizi yaparken ya da puding gibi tatlılarda kullanabilirsiniz. Kahvaltıda ya da ara öğün olarak kefirle çeşit çeşit smoothie’ler hazırlayabilir ve bu faydalı gıdayı en lezzetli şekilde tüketebilirsiniz. İşte kefirle yapabileceğiniz basit ama lezzetli bir smoothie tarifi.

Muzlu & Çilekli Kefir Smoothie

Bir su bardağı süt, yarım çay bardağı çiğ kefir, bir çay bardağı çilek, bir orta boy muz ve bir orta boy havucu blenderdan geçirin. Üzerini dilerseniz kuru meyvelerle, dilerseniz kuru yemişlerle süsleyerek tüketin.

 


Önerilen yazılar