Mayadan Gelen Şifa

Bilinen en eski mayalı ürünlerden biri olan şifa kaynağı sirke ve sağlığa olan faydaları…

Sirkenin elmadan bala, adaçayından ayvaya, ebegümecinden biberiyeye kadar 100’ü aşkın çeşidi var. Dünyanın hemen her mutfağının temel malzemelerinden biri olan sirke, sadece yemeklerimize lezzet katmakla kalmıyor. Sağlıklı beslenmede de önemli bir yere sahip olan sirke, sindirimi kolaylaştıran ve çeşitli enfeksiyonlara karşı kullanılan bir besin.

Eski zamanlardan beri tüketilen başlıca şifa kaynaklarından biri olan sirkenin sağlığımıza olan faydalarını Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan şöyle sıralıyor.

Bilinen en eski mayalı ürünlerden biri olan sirke, mayalanması sırasında açığa çıkan yararlı bileşikler, özellikle de antioksidanlar sayesinde bağırsak dostu bir besin. Bağırsak floranızı güçlendirmek, bağışıklığınızı yüksek tutmak için beslenmenizde sirkeye mutlaka yer vermelisiniz.

Sirke ayrıca kan şekerini dengelemeye de yardım ediyor. Yapılan araştırmalarda karbonhidrat içeren bir öğünden sonra tüketilen beyaz sirkenin vücudun verdiği glisemik cevabı anlamlı bir düzeyde düşürdüğünü ve insülin duyarlılığını belirgin ölçüde artırdığını ortaya çıktı. Bu, kan şekeri düzeyinin dengelenmesi ve vücudun karbonhidratı daha iyi sindirmesine yardımcı olması anlamına geliyor.

Her gün yemeklerinize katacağınız 1 yemek kaşığı sirkenin, üç ayın sonunda beden kitle indeksinde 0.4-0.7 puanlık azalmaya neden olabileceğini gösteren çalışmalar da bulunuyor. Salata ve yemeklerinize her gün 1 yemek kaşığı sirke ekleyebileceğiniz gibi, bu miktarı suda seyrelterek de tüketebilirsiniz.

Öte yandan tıbbın babası sayılan Hipokrat’ın Milattan Önce 400’lü yıllarda akut enfeksiyonları ve yaraları iyileştirmek için sirkeyi kullandığı biliniyor. Çok eski bir formül olan bal ve sirke karışımı da inatçı öksürüklere karşı günümüzde bile hala kullanılıyor. Sirke yiyeceklere lezzet kattığı için tuz ihtiyacını azaltabiliyor ve böylece tansiyonu düşürmeye de yarayabiliyor.

Özellikle son aylarda eve aldığımız taze gıdaların hijyenine çok daha fazla dikkat ediyoruz ve sirke bu konudaki en doğal yardımcımız. İçeriğinde bulunan asetik asit sayesinde besinlerin bozulmadan saklanmasına yardımcı olduğu gibi, sebze ve meyvelerin son yıkama suyuna eklendiğinde besin hijyenini sağlamada da etkili. 1 litre suya 1 yemek kaşığı sirke koyup 5 dakika beklettiğiniz sebze ve meyveler böylelikle dezenfekte oluyor.

Ancak birçok faydası olsa da sirke tüketiminde dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. Sürekli sirke kullanmak diş minesinin yıpranmasına neden olabilir. Böbrek hastalığı olanlar düzenli sirke tüketmemeli; ülser, reflü, gastrit gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlarsa sirkeden uzak durmalı. Son olarak herhangi bir sağlık probleminiz olmasa bile sirkeyi kesinlikle doğrudan kullanmamalı, mutlaka su ile seyreltmelisiniz.


Önerilen yazılar