Mimar Eli Değmiş Pastalar

“Yemek yapmak sanattır” sözünün hakkını veren hem mimar hem pastacı Dinara Kasko, mimarlıkta edindiği deneyimi mutfakta yeniden yorumluyor.

Ukraynalı mimar Dinara Kasko, sevdiği işlerden kopmak yerine onları birleştirmeyi tercih edenlerden. Mutfakta pasta yaparken mimarlık şapkasını bir yana koymaktansa, ondan nasıl yararlanabileceğini düşünerek işe başlayan Dinara Kasko, var olan sınırları aşarak pastacılığı mimari düzeye yaklaştırıyor. Geometri ve mimari harikası pastalarını, postmodern görünümler ve fütüristik sunumlarla ortaya çıkarıyor. Bunu yaparken pastalarının lezzetinden ise asla ödün vermiyor.

Pastalara da mimari yapılar gibi baktığını belirtiyor Kasko. Her iki alanın da ortak noktası olan tasarımdan yola çıkıyor pastalarını yaparken. Form, kompozisyon, renk, doku gibi ortak özellikleri önce kafasında harmanlıyor. Eğer tasarladığı şeyleri ortaya koymasına yardımcı olacak malzemeler piyasada yoksa, onları da kendi tasarlıyor. Pastalarına sanatsal şekiller vermesini sağlayan silikon pasta kalıplarını, 3D baskı tekniği ile üretiyor. Mimari alanda kazandığı teknik bilgilerini mutfakta uygulayan Kasko, geçtiğimiz yıl Şangay’daki özel bir organizasyonda, ilk kez üretilen pembe çikolata ve özel bir grafik algoritma yazılımını kullanarak 81 parça ile modellediği eşsiz pastasıyla da göz kamaştırmıştı. Websitesinde 3D modelleme teknikleriyle ürettiği benzersiz pasta kalıplarını satışa da sunan Kasko, herkesi bu geometrik sanat eserlerini üretmek için cesaretlendiriyor.

Uyguladığı bu özel metodlarla pastalarına adeta kinetik bir form kazandıran Dinara Kasko’nun ortaya koyduğu kusursuz güzellikteki pastalar sizce de yemeye kıyamayacağınız kadar güzel değil mi?

 

 


Önerilen yazılar