Ödem Atmanın Doğal Yolları

Vücunuzda ödem oluştuğunu hissediyorsanız bu besinleri diyetinize eklemelisiniz.

Özellikle yaz aylarında, sıcak havanın etkisiyle görülen ödem sorunu, üzerine bu yıl yaşadığımız COVID-19 pandemisi nedeniyle daha hareketsiz bir yaşam sürmemiz ve beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi de eklenince daha da sık rastlanan bir şikayet haline geldi.

Ödem, dokularda aşırı sıvı birikmesi sonucu genellikle bacak, ayak, göbek çevresi, kollar ile ellerde şişlik oluşturuyor ancak tüm vücutta da gelişebiliyor. Ödem oluşumunun başlıca sebepleri arasında tuz tüketiminin artması, yüksek karbonhidratlı beslenme, yetersiz su içmek, regl dönemi, hareketsiz bir yaşam ve kilo artışını sayabiliriz. Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmeyen ödem bazen de bir takım sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Ödem her yaşta insanı etkilese de özellikle de kadınlarda daha sık görülüyor.

Ödem oluşumundan korunmak ve ödem oluşumunu önlemek için beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile mümkün olabiliyor. Değiştirilmesi gereken bu beslenme alışkanlıklarının başında kızartma şeklindeki yiyecekler, kafeinli, gazlı ve alkollü içecekler, hazır sos ve baharatlar, tuz ve sodyum içeren gıdalar geliyor.

Birtakım besinler ise ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olabiliyor. İşte ödemden kurtulmak için Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Fidan’ın diyetinize eklemenizi önerdiği besinler.

Su

Su zaten sağlığımız için hayati öneme sahip ve vücuttaki ödemin atılması açısından da son derece önemli. Kilo başına içeceğiniz 30 ml su, hem ödemin oluşmasına engel olur hem de vücudunuzdaki sıvıyı dengeler.

Yoğurt

Zengin probiyotik içeriği ile yoğurt vücudun dezenfekte olmasına yardımcı olurken ödemlerin giderilmesinde de destek sağlıyor. Özellikle de az yağlı yoğurt tüketmek ödem oluşumunun atılması açısından daha etkili.

Salatalık

Tüm vücut sağlığı için faydalı bir sebze olan salatalık, zengin su içeriği sayesinde vücudun ihtiyacı olan suyu sağlamada destek olup ödem oluşumunu engeliyor.

Maydanoz

Özellikle de sabahları kahvaltıda tüketilen maydanoz idrar söktürücü ve böbrek fonksiyonlarını geliştirici özelliklere sahip. Böbreklerin temizlenmesini sağlayan maydanoz aynı zamanda da çok iyi bir C vitamini deposu.

Yeşil çay

Zengin antioksidan özelliği sayesinde ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olan yeşil çayı günde üç fincan içebilirsiniz.

Ananas

Doğal bir detoks meyvesi olan ananas, içerdiği zengin organik bileşenler sayesinde ödem oluşumunun önlenmesine ve ödemin giderilmesine yardımcı oluyor.


Önerilen yazılar