Şimdi Enginarın Tam Mevsimi

Yaz sofralarının vazgeçilmez lezzeti, sağlık deposu enginarın 7 faydası…  

İlkbaharın ve yazın en öne çıkan sebzelerinden biri enginar tezgahlarda çoktan yerini aldı bile! Türk mutfağının sofralarında genellikle yeşil yapraklarının ardına saklanmış kısmı zeytinyağlı bir lezzet olarak tüketiliyor. Ancak aslında bu yeşil yaprakları da iç kısmı gibi bir sağlık deposu.  

Peki enginarın yeşil yapraklarını nasıl tariflerde kullanabilirsiniz? Ayırdığınız yaprakları önce 8-10 dakika haşlayıp ardından siyah zeytin ve beyaz peynir ile fırınlayıp, sarımsak, limon ve mayonezle hazırlayacağınız dip sos ile cips gibi tüketebilirsiniz. Ya da hem yapraklarını hem de saplarını, nohut, zeytinyağı, limon suyu ile blender’da karıştırıp farklı bir humus tarifi deneyebilirsiniz.  

Enginarın en iyi bilinen faydası karaciğer dostu olması ancak içerdiği birçok vitamin ve mineralle bünyenizin geneli için de çok yararlı. Ayrıca enginar düşük yağ oranına sahip bir sebze, bu sayede diyetlerde de sık sık tercih edilmeli.  

Enginar ilkbahar ve yaz döneminin sebzesi ancak onu uygun koşullarda saklarsanız ilk günkü tazelik ve lezzetiyle her mevsimde tüketebilirsiniz. Enginarı en uzun süre tutabileceğiniz yer buzluk veya derin dondurucu. Bunun için temizleyip ayıkladığınız enginarları öncelikle kararmaması için limonlu suda bekletmelisiniz. Ardından kaynamış tuzlu suyun içine atıp 2 dakika sonunda çıkarın ve buzun içerisine koyun. Buzda en fazla 1 dakika duran enginarları kurulayıp hava almayacak poşet veya kaplara yerleştirip buzluğa atabilirsiniz. Bu iki işlem enginarın buzluktaki ömrünü uzatır.  

Şimdi sıra enginarın yedi faydasında…  

Karaciğeri Temizler 

Antioksidan içeriği ile karaciğerin temizlenmesinde ve toksinlerden arınmasında etkili bir besin enginar. Bu etkisi ile karaciğer yağlanması tedavisinde de önemli bir role sahip. 

İyi Kolesterolü Yükseltir 

Bilimsel çalışmalar enginarın iyi huylu kolesterolü yükselttiği gibi, antioksidan içeriği sayesinde kötü huylu kolesterolün oluşumunu da engellemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. 

Bağışıklığı Güçlendirir 

İçeriğinde yüksek miktarda fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri bulunduğundan enginar bağışıklığınızı da güçlendiriyor.

Kan Basıncını Dengeler 

İçeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncını düşürmede ve dengelemede fayda sağlıyor. 

Sindirimi Düzenler 

Diyet lifleri ve prebiyotik açısından zengin bir besin olması nedeniyle enginar bağırsak fonksiyonlarını düzenliyor, yararlı bakterilerin beslenmesini sağlayarak bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı oluyor. 

Kansere Karşı Koruyor 

Antioksidan bakımından zengin olan enginar bu özellikleri sayesinde düzenli tüketildiğinde vücudun kansere ve daha pek çok kronik hastalığa karşı korunmasına katkı sağlıyor. 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur 

Enginarın 100 gramında yaklaşık 50 kalori bulunuyor, ayrıca düşük bir karbonhidrat oranına da sahip. Bu sayede kilo verme ya da korumada diyetinizin önemli bir parçası olabilir. 


Önerilen yazılar