Sofraların Geleneksel Lezzeti

Renk renk, çeşit çeşit turşular lezzetleriyle olduğu kadar sağlığa olan faydalarıyla da sofraların vazgeçilmezlerinden.

Lahana, karnabahar, kornişon, pancar ve daha niceleri… Özellikle de Asri Turşucu gibi tarihi turşucuların önünde geçerken vitrinlerindeki çeşit çeşit turşuya hayranlıkla bakmamak imkansız. Genellikle kışla özdeşleşirilse de, turşular lezzetli olmasının yanı sıra önemli bir sağlık kaynağı olmalarıyla her mevsim sofralarımızda yan lezzet olarak yer alabilir. Ancak tabii, her besinde olduğu gibi turşuda da aşırıya kaçmamak çok önemli. Haftada bir veya iki gün, az miktarda yediğinizde turşunun zararlarından uzak durup sağlıklı özelliklerinden faydalanmak mümkün. Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman turşunun sağlığımıza olan başlıca faydalarını şöyle sıralıyor…

Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Turşu yapımında kullanılan sebze ve meyveler yüksek oranda lif içerdikleri için prebiyotik etki gösteriyor. Prebiyotik besinler bağırsakta yer alan dost bakterilerin sayısının artmasına yardımcı oluyor. Ayrıca turşunun fermantasyon aşamasında, bağırsak sağlığını olumlu etkileyebilen laktik asit bakterileri oluşuyor. Bu sayede bağırsak hareketleri optimize ediliyor.

Vücudun Direncini Artırır

Bildiğimiz gibi bağışıklık sistemimiz bağırsak sağlığımızla yakından ilişkili. Sağlıklı bağırsaklar bağışıklık sistemi hücrelerini destekleyerek vücudumuzu güçlendiriyor. Turşu içeriğindeki prebiyotik etki gösteren lifler ve probiyotik dost bakteriler sayesinde bağırsak sağlığını koruyarak dolaylı olarak nezle ve grip gibi mevsimsel hastalıkları daha hafif atlatmamızda etkili olabiliyor.

Kemik Sağlığına Destek Olur

K2 vitamini bağırsaktaki bakteriler tarafından sentezleniyor. Eğer bağırsak florası bozulmuşsa K2 vitamininin sentezi de azalıyor. Turşu içerdiği iyi bakteriler sayesinde floranın iyileşmesine katkı sağlayarak K2 vitamini sentezini arttırabiliyor. Özellikle lahana turşusu K2 vitamini bakımından oldukça zengin. K2 vitamini kalsiyumun kemik ve dişlerde birikimini arttırıyor, dolayısıyla bu dokuların güçlenmesini sağlıyor. Aynı zamanda kalsiyumun damar çeperinde birikerek damarlarda kireçlenmeye yol açmasını önlüyor ve bu sayede dolaylı olarak kalp damar sağlığını da koruyor.

Ruh Halini Düzeltir

Bağırsak florasının bozulması anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklarla da ilişkili. Probiyotikler bağırsağın normal mikrobiyal dengesinin korunmasına katkı sağladığından anksiyete ile depresyonun önlenmesinde de rol oynuyor. Turşu tüketmek hem prebiyotik içeriği hem de muhtemel probiyotik içeriği sayesinde bağırsaktaki dost bakterilerin sayısını arttırarak ruh halini olumlu etkiliyor.

Kansere Karşı Koruyabilir

Turşuda kullanılan meyve ve sebzeler çoğunlukla yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içeriyor. Bunlar turşu formunda tüketildiklerinde bazı vitamin kayıpları olsa da, bu besinlerin mineral ve antioksidan içerikleriyle sağlığa olumlu katkı sağlıyor. Turşudaki antioksidanlar serbest radikalleri yok ederek kanserden koruyabiliyor. Tek bir turşu yerine pancar, lahana ve havuç gibi çok farklı sebzeleri tüketerek antioksidan çeşitliliğini arttırmak mümkün olabilir.


Önerilen yazılar