Yazı Fit Karşılayın

Fazla kilolardan kurtulup fit bir görünüm kazanmanızı sağlayacak püf noktaları…

Karantina günlerinde hem hareketsiz kalıp hem de bol bol yeni tarifler denediyseniz yazı fazla kilolarla karşılama olasılığınız yüksek demektir. Bir yandan da yaz tatili planlarınızı yapmaya başladıysanız bu fazla kilolarınızdan kurtulup tatile kadar daha fit bir görünüme kavuşmaya ne dersiniz?

Diyetisyen Emre Uzun yaz ayına fit girmek için yapmanız gereken en önemli şeyin öncelikle bir kilo verme hedefi ve süre belirlemek olduğunu söylüyor. Ancak bu hedefi belirlerken gerçekçi olmalısınız. Haftada 1 kilogramın üzerinde kilo vermek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Diğer dikkat etmeniz gereken nokta, haftada en az üç gün kaliteli protein içerecek şekilde beslenmeniz. Bunlar balık ve deniz ürünleri, yağsız et, yumurta ve tavuk eti gibi sizi daha uzun süre tok tutacak ve metabolizmanızı hızlandıracak kaliteli protein kaynakları olmalı.

Tuz tüketiminizi kısıtlamak için tuzu sadece yemekleri pişirirken kullanın, salata dahil hiçbir yiyeceğe tuz ilave etmeyin. Aşırı tuz tüketmek dokularda ödeme neden olduğu için selülit oluşumunda da çok etkilidir.

Günde mutlaka 2,5 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin. Su vücudunuzdaki yağı yakmanıza yardımcı olur. Vücudun su tutmasını engeller, toksinlerin atılmasını sağlar, tokluk ve doygunluk hissi yaratır. Aynı zamanda yeterli miktarda su içmek hızlı yağ yakımına yardımcı olur.

Diyet yaparken uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz, uykusuzluk ve aşırı uyku da metabolizmayı yavaşlatan unsurlardır.

Tabii ki tüm bunları yaparken fiziksel aktivitenizi de artırmalısınız. Bunun için günde iki kez yarım saat yürüyüş yapabilirsiniz. Kilo verirken her zaman diyet ve egzersizi bir arada yapmak en etkili yoldur. Egzersizin sıklığı ve yoğunluğu arttıkça enerji harcaması da artar. Egzersiz yağsız dokunun, kasların korunmasını da sağlar. Şekilli ve güzel görünümlü bir vücuda sahip olmak egzersizle birlikte çok daha kolay hale gelir.

Yaza fit girmenize yardım edecek diğer püf noktaları ise şöyle:

– Aşırı kahve içmek ve aşırı asitli içecekler tüketmek kilo vermenizi negatif etkiler. Kahveyi maksimum iki fincanda tutmanız iyi olur.

– Vücutta su toplanmasını önlemek için su atmamızı destekleyecek maydanoz, soğan, marul, biber, roka ile salatalar hazırlayabilirsiniz. Bunları aşırı kalorili soslar yerine baharatlar ve limon ile tatlandırabilir ve bir tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde zeytinyağı ilave edebiliriz.

– Diyet yaparken kan şekerinin çok düşmemesi önemlidir. Çok aç olmamalı az ama sık yemeli, kesinlikle öğün atlamamalısınız. Ara öğünler hem metabolizmanızı hızlandırır hem de bir sonraki öğünde daha fazla besin tüketmenizi engeller.

– Akşam yemeğini saat 20.00’dan önce yemeye gayret etmelisiniz.

– Güne içine taze sıkılmış limon ilave edeceğiniz 1 bardak su ile başlayabilirsiniz.

– Aralarda yeşil çay içebilirsiniz, bu metabolizmanızı hızlandıracaktır.

– Kalsiyumdan zengin beslenen kişiler daha hızlı zayıflayabilir ve yağ yüzdeleri de daha düşük olur. Günde üç porsiyon süt, ayran, yoğurt, kefir, probiyotik yoğurt, şeker içermeyen meyveli yoğurtlar gibi süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz.

– Posa tokluğu artırır, kan şekerinin hızla yükselmesini engeller. Gün içinde yaklaşık 30 gram posa almalısınız. Hızlı yağ yakımına katkıda bulunmak ve yağ oranınızı en aza indirmek için lif içeren besinleri tüketmeniz de çok önemlidir.


Önerilen yazılar