MAKALE

5 Adımda Daha Sağlıklı Beslenin

5 Adımda Daha Sağlıklı Beslenin

Bu çok basit beş kuralı izleyerek çok daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

Sizin de yeni yıl kararlarınız arasında daha sağlıklı beslenmek var mı? Günümüzde sağlıklı beslenme kavramı, kimi zaman göz korkutucu olabiliyor. Bize sunulan çeşit çeşit sağlıklı diyet biçimleri ya da beslenme trendlerini görmek, bazen bazı şeyleri eksik hatta yanlış yapıyoruz hissine kapılmamıza neden olabiliyor.

Aslında işlerin hiç de bu kadar karmaşık olmasına gerek yok. Düzenli beslenerek hem sağlığınızı hem kilonu korumanız için şimdi sıralayacağımız bu beş temel kural işinizi çok kolaylaştıracak.

Tok Tutan Bir Kahvaltı Yapın

Vücudu güne hazırlayan en önemli öğün kahvaltı. Eğer kahvaltıyı atlarsanız ya da kan şeker dengenizde dalgalanmalara neden olacak gıdalar tercih ederseniz günün ilerleyen saatlerinde daha çok acıkacaksınız. Ardından günün diğer öğünlerinde gerekenden fazla yeme riskiniz artacak. Bu nedenle sizi uzun süre tok tutacak, dengeli bir kahvaltıyla güne başlamanız sağlıklı beslenmenin ilk kurallarından.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Tercih Edin

Öğün arasında karnınız acıktığında abur cubur yerine sağlıklı atıştırmalıklara yönelmelisiniz. Porsiyonlarına dikkat ederek tüketeceğiniz çiğ kuruyemişler, kuru ya da taze mevsim meyveleri gibi sağlıklı atıştırmalıklar hem fazla kalori almamanızı sağlayacak hem de içerdikleri faydalı besin maddeleri sağlığınızı destekleyecek.

Dengeli Porsiyonlar Oluşturun

Kilonuzu korumanın önemi bir adımı porsiyonlarınızın büyüklüğüne dikkat etmektir. Öğününüz ne kadar sağlıklı olursa olsun, bu onu istediğin kadar tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Tabağınızdakilerin dengeli ve yeterli miktarlarda protein, sebze, karbonhidrat ve sağlıklı yağ içerdiğinden emin olmalısınız.

Yeterli Su Tüketin

Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanız yedikleriniz kadar önemli. Bu nedenle günde ortalama 1,8 litre su tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca içtiğiniz su size kendinizi tok hissettirecek böylece aniden gelen yemek yeme isteğini geçiştirmenizde size yardımcı olacak.

Planlı Bir Beslenme Düzeniniz Olsun

Eğer yemeğinizi önceden planlayıp alışverişinizi de buna göre yapmadıysanız, bir anda acıktığınızda hızlı bir karar verip sağlıksız besinler tüketme riskiyle karşı karşıyasınız demektir. Bu nedenle haftalık yemek planınızı önceden hazırlamalı, alışverişinizi de bu plana uygun bir şekilde yapmalısınız. Böylece kararsız kaldığınız anlarda da dengeli beslenmeye devam etmiş olacaksınız.


Önerilen yazılar