En Sık Yapılan Diyet Hataları

Diyet hakkında doğru bilinen bu yanlışlardan uzak durun, hayal ettiğiniz fit vücuda yazdan önce kavuşun.

Bahar geldi ve birçoğumuz kışın aldığımız fazla kilolardan kurtulma derdine düştük. Herkesin hayali elbette kısa süreden hızlı kilo vermek ancak bu hedef, özellikle de kulaktan dolma bilgilerle birleştiğinde riskli bir hale dönüşebiliyor. Sık yapılan bu diyet hatalarını tekrarlarsanız zayıflamak isterken aksine kilo alabilirsiniz, dahası halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, saç dökülmesi, gastrit ve kan şekeri dengesinin bozulması gibi birçok önemli sağlık problemiyle karşılaşabilirsiniz.

Unutmayın, zararın neresinden dönülürse kardır; eğer siz de bu diyet hatalarından birini yapıyorsanız hemen bu alışkanlığınızdan kurtulup verimli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Et Ağırlıklı Beslenmek

Evet, et yemek metabolizma hızını artırdığı için düşük miktarda karbonhidrat ve yüksek miktarda hayvansal protein tüketmek kısa vadede kilo verdiriyor. Ancak bu bir alışkanlık haline döndüğünde uzun vadede kalp damar sağlığını olumsuz etkileyen bazı sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden beslenmeniz her şeyden önce dengeli olmalı.

Çok Düşük Kalorili Beslenmek

Bu yöntem de başlarda hızlı kilo vermeye yardımcı oluyor ancak zamanla vücut bu düzeye uyum sağlayarak metabolizma hızını azaltıyor ve kiloların yavaş verilmesine neden oluyor. Üstelik bu alışkanlık yağ oranında azalmaya değil, daha çok sıvı ve kas kaybına yol açabiliyor.

Günde Tek Öğün Yemek

Son yıllarda uzun süreli açlıklara dayanan bazı diyet modellerinin hem sağlık üzerinde hem de kilo vermede olumlu etki yaptıkları ortaya çıkarıldı. Ancak bu tarz diyet modelleri herkese uygun değil, çünkü uzun vadede kan şekeri düşüklüğü, baş dönmesi, halsizlik ve bulantı gibi sorunlara zemin hazırlayabiliyor. Dolayısıyla böyle sıkı bir diyet öncesi mutlaka bir uzmana danışmanız gerekiyor.

Çok Az Yağlı Beslenmek

Yağlar vitamin emilimi, enerji harcaması ve tokluk hissinin oluşması için gerekliler. Yağsız bir diyet uygulamanız aldığınız kaloriyi düşürüp kilo vermeye yardımcı oluyor ancak yağların vücuttaki bu fonksiyonlarını da göz ardı etmemeniz gerekiyor. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar ve Omega-3 yağ asitleri mutlaka beslenmenizde yer almalı. Eğer vücudunuzdaki yağ oranını azaltmak istiyorsanız dengeli bir diyetin yanı sıra mutlaka egzersiz de yapmanız gerekiyor.

Su Yerine Çay ve Kahve İçmek

Günlük gereken su miktarını çay ya da kahveden aldığınızı düşünmek de sıkça yapılan bir diğer diyet hatası. Su insan vücudu için vazgeçilmez, su içmek tokluk hissinizi arttırıyor ve yeme hissinizin azalmasına yardımcı oluyor. Daha da önemlisi geçici olarak metabolizmanızı hızlandırıyor, sindirilmiş besin maddelerinin taşınmasına ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Tüm önemli bu faydalara sahip suyun yerini ise başka hiçbir içecek tutmuyor. Aksine fazla çay-kahve tüketimi vücudun su kaybını artırıyor. Dolayısıyla ister diyet yapın ister yapmayın günde en az 1,5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmeniz çok önemli.


Önerilen yazılar