MAKALE

Kahvaltıda Gökkuşağı Renkleri

Kahvaltıda Gökkuşağı Renkleri

Beş malzemeli, sonsuz faydalı pratik smoothie formülüyle güne enerjik bir başlangıç yapın.

Hayatımız hızlandıkça yeme alışkanlıklarımız da değişiyor, bazılarımız zaman zaman evden kahvaltı yapmadan çıkmak zorunda bile kalabiliyoruz. Bazılarımızsa sağlıklı beslenmeye devam etmek için çaba sarf ediyor ve böylece modern zamanların farklı kahvaltı alternatiflerine yöneliyor. Akşamdan hazırlayıp sabah hemen tüketebileceğiniz yulaflı kahvaltılar bu alternatiflerden biri. Bir diğer yükselen kahvaltı trendi de aslında sadece sabah değil, günün her anında tüketebileceğimiz smoothie’ler.

Sağlıklı bir öğün arayışında olanların sayısı arttıkça smoothie tariflerinin sayısı da artıyor. Seçeneklerin çok olması da kimi zaman kafa karışıklığı yaratabiliyor. Bazen bulduğumuz tarifler çok malzeme gerektiriyor, bazen de sağlıklı olma iddiası taşımalarına rağmen fazlasıyla şeker içermeleriyle aslında pek o kadar da sağlıklı olmuyorlar.

Vereceğimiz sağlıklı ve pratik smoothie formülü sayesinde sadece beş malzemeyle ve yalnızca beş dakikada kendinize harika bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Önce smoothie’nin temeliyle başlıyalım. Bazı oluşturmak için diyet ihtiyaçlarınıza göre yoğurt ya da kabuğu soyulmuş badem, fındık veya kaju kullanmalısınız. Bu temeli şeker kullanmadan tatlandırmak için ise dondurulmuş muz eklemelisiniz. Blender’da iyice karışabilmesi içinse suya ihtiyacınız olacak.

Smoothie’nin temelini oluşturduktan sonraki kural ise ona bir veya iki çeşit meyve ile lezzet, bir çeşit sebze ile de sağlık katmak. Burada sonsuz seçeneğiniz var ve damak tadınıza göre kendi formüllerinizi dilediğiniz gibi yaratabilirsiniz. Aşağıda ise bizim önerimiz altı smoothie tarifini bulacaksınız, hepsi farklı renkte ve hepsi birbirinden lezzetli! Yapmanız gereken tek şey tüm malzemeleri blender’da pürüzsüz bir hale gelene dek karıştırmak.

Gökkuşağı Renklerinde Smoothie Formülleri

  • Çeyrek su bardağı yoğurt ya da çerez
  • Yarım adet dondurulmuş muz
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı çiğ meyve (tercihen donuk halde)
  • Yarım su bardağı çiğ sebze (tercihen donuk halde)

Koyu Pembe Smoothie: Ahududu ve pancar

Açık Pembe Smoothie: Çilek ve karnabahar

Yeşil Smoothie: Avokado ve körpe ıspanak

Turuncu Smoothie: Portakal ve havuç

Mor Smoothie: Yaban mersini ve kırmızı lahana

Sarı Smoothie: Mango veya ananas ve balkabağı


Önerilen yazılar