Kış Kilolarına Dikkat!

Kış rehavetine kapılıp yaza hazırlıksız yakalanmayın!

Bu günlerde havalar buz gibi soğuk olsa da sadece birkaç ay uzaktaki yaz mevsimi göz açıp kapayıncaya dek gelecek. Kışın kat kat giysilerin altına gizlenen kilolarla yaz mevsimine hazırlıksız yakalanmak istemiyorsanız kışın beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Kışın kilo alımının hızlanmasının bazı belli başlı nedenleri var. Soğuyan havaların etkisiyle dışarıda daha az zaman geçirilmesi, fiziksel aktivitenin azalması, günün çoğunluğunun karanlık geçmesinden dolayı kendinizi daha mutsuz ve depresif hissetmeniz ve buna bağlı bozulan beslenme alışkanlıkları, değişen uyku düzeni ve D vitamininin azalması kışın kilo almayı hızlandıran başlıca nedenler.

Acıbadem Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, hızlı kilo kaybı vadeden diyetlerle sağlınızı riske atmak yerine kışın değişen yaşam koşullarınıza yapacağınız ufak dokunuşlarla kış kilolarına karşı kendinizi nasıl savunabileceğinizi şöyle anlatıyor.

Basit karbonhidrat tüketiminden kaçının

Kışın günler kısaldığında karanlıkta geçen saatler de uzuyor. Bu da bazen kendimiz daha mutsuz ve depresif hissetmemize neden olabiliyor. Bunun sonucu olarak da şeker, çikolata, bisküvi, kurabiye veya hamur işleri gibi basit karbonhidratlara olan eğilimimiz artabiliyor. Bu gibi atıştırmalıkları tüketme isteği duyduğunuzda ilk olarak onların yerine sadece 1-2 bardak su için ve ardından 5-10 dakika bekleyin. İsteğiniz hala devam ediyorsa bu abur cuburlar yerine ceviz, fındık, badem, yer fıstığı ve kabak çekirdeği gibi sağlıklı yağlar ve lif açısından zengin atıştırmalıkları tercih edin.

Bol su için

Kışın havalar soğuduğunda terle vücuttan kaybedilen suyun azalması susama hissimizi de azaltıyor. Ancak, su vücut için her mevsim yaşamsal önem taşıyor. Zaten susama hissi kişiye vücut susuz kaldıktan çok daha uzun bir süre sonra geliyor; yani aslında susamak vücut için geç kalmış bir cevap. Dolayısıyla kışın da günde 8-10 bardak suyu susamayı beklemeden tüketin ve metabolizmanızın yavaşlamasını önleyin.

Fiziksel aktivitenizi artırın

Soğuk havalarda dışarıda spor yapma düşüncesi kulağa zor gelebilir. Ancak hiç değilse haftanın üç günü yarım saat yürümeye çalışın. Evde yapılabilecek egzersizlerle de fiziksel aktivitenizi artırabilirsiniz. Ayrıca asansör yerine merdivenleri kullanmak, toplu taşıma araçlarından daha erken inip yolun bir kısmına yaya olarak devam etmek de faydalı olabilir.

Kahvaltıyı ihmal etmeyin

Kahvaltıyı ihmal etmeniz ya da bu önemli öğünü poğaça ve börek gibi yiyeceklerle geçiştirmeniz günün ilerleyen saatlerinde kan şekerinizin düşmesine neden oluyor. Bu da daha çok acıkma ve basit karbonhidratlı gıdalara eğilimizi artırıyor ve kilo alımınız hızlanıyor. Her gün mutlaka sağlıklı bir kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.

Öğün atlamayın

Kışın günler kısaldığında ara öğünleri de atlama olasılığınız artıyor. Ara öğünü atladığınızda vücudun kan şekeri dengesi bozuluyor. Bu da akşam saatlerinde basit karbonhidratlarla beslenmenize yol açabiliyor. Ardından gece saatlerinde tekrar kan şekeriniz düşüyor ve yine basit karbonhidrata yönelebiliyorsunuz. Bu kısır döngü beraberinde hızlı kilo artışını getiriyor. Öğün atlamayıp, öğünlerinizde sebze yemekleri, salatalar ve meyveler gibi liften zengin gıdalarla beslenerek kan şekeri dengesini sağlayabilirsiniz.

D vitamininizi ölçtürün

Kış aylarında günlerin kısalması ve soğuk havalar nedeniyle vücudun neredeyse tamamının giysilerle kapatılıyor olması güneşten yararlanma imkanını azaltarak D vitamini seviyelerinde düşüşlere neden olabiliyor. Somon, uskumru, ton balığı ve yumurta gibi besinlerde D vitamini var ancak bazen bu besinlerdeki miktarlar günlük D vitamini ihtiyacını karşılamayabiliyor. D vitamini eksikliği ise kronik hastalık riskini artırabiliyor ve kilo kaybetmeyi zorlaştırabiliyor. Hem genel sağlığınız hem de kilo problemleriniz için D vitamini seviyenizi düzenli olarak kontrol ettirin ve gerek duyduğunuzda D vitamini desteği almayı unutmayın.


Önerilen yazılar