Mor Renkli Mucize Meyveler

Renkleriyle büyüleyen bu meyvelerin sağlığımıza da birçok faydası var.

Kırmızı, yeşil, sarı, mor… Beslenme uzmanları gerek sebze gerekse meyve tüketirken tabağımızı farklı renklerle doldurmamızı öneriyor. Mavi ve mor renkli meyveler de hem görünüşleriyle iştah kabartıyor hem de tavsiye edilen miktarlarda tüketildiğinde sağlığa önemli faydaları bulunuyor.

İşte beslenmenize ekleyebileceğiniz beş mor renkli meyve ve faydaları…

Yaban Mersini

Bir fincan taze yaban mersini günlük almanız gereken C vitamini ihtiyacınızın dörtte birini karşılıyor. Her gün yaban mersini tükettiğinizde içerisindeki antioksidanlar sayesinde, hücrelerinizin hasarlanmasını önlemiş ve kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmış oluyorsunuz. Yaban mersinini kahvaltıda yulaf ezmesine ekleyebilir veya taze yaban mersinini az yağlı süt ya da yoğurtla karıştırarak hızlı ve kolay bir smoothie hazırlayabilirsiniz.

Böğürtlen

Bir su bardağı böğürtlen sadece 45 kalori içeriyor; bunun yanı sıra C, K ve manganez gibi vitamin ve minerallerle de dopdolu ve lif içeriği yüksek. Düzenli tüketiminde beyin sağlığının gelişimine katkı sağlayabildiği de kanıtlanmış bir meyve. Kilo vermek isteyen veya düşük karbonhidratlı diyet yapan kişilerin tatlı ihtiyacını gidermek için ideal bir tercih.

Mürdüm eriği

Mürdüm eriği vücudumuzdaki stresi azaltma ve hücre sağlığımızın korunmasına katkı sağlama gibi faydalara sahip bir meyve. Lif oranı da yüksek olan mürdüm eriklerinin kan şekerini yükseltme hızları diğer meyvelere oranla daha düşük olduğundan diyabet hastalığına sahip kişiler tarafından da ölçüsüne dikkat edilerek gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Düşük şeker içeriğiyle aynı zamanda zayıflama diyetleri için de ideal bir ara öğün seçeneği olabilir.

Mor Üzüm

Mor renkli üzümler, sarı veya kırmızı üzümlere oranla daha fazla faydalı bitkisel bileşik içeriyorlar. Günde 10-12 adet mor üzüm tüketmek bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. Bunun yerine üzüm suyu da tercih edebilirsiniz ancak bu durumda miktarı yarım porsiyonda tutmanız gerekir. Mor üzümler, vücudumuzdaki iltihabı azaltıyor; hatta kansere, kalp hastalığına ve diyabete karşı korunmamıza da yardımcı oluyor. Araştırmalar, ek olarak, mor üzümün içindeki resveratrol adlı maddenin vücudun glikoz kullanma yeteneğini artırabileceğini ve dolayısıyla kan şekeri seviyelerini düşürebilecek insülin duyarlılığını artırdığını da gösteriyor.

Mürver

Mürver meyvesi sadece vücudumuzu beslemekle kalmıyor, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirerek soğuk algınlığı ve gripten korunmamıza yardımcı oluyor. Kalp koruyucu sağlık faydalarının yanı sıra, vücudumuzda meydana gelen iltihap ve enfeksiyonlarla da savaşıyor. Ancak mürver meyvesini kesinlikle çiğ tüketmemeli, mutlaka pişirip marmelat veya pestil formuna getirmelisiniz. Çünkü içeriğindeki tehlikeli olabilecek bileşenlerin etkisi ısıya maruz kaldığında ortadan kalkıyor.


Önerilen yazılar