Mucize Kış Meyveleri

Kış hastalıklarından kış meyveleriyle korunun!

Özellikle kış mevsimi geldiğinde en büyük korkularımızdan biri soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmak oluyor. Hele ki son birkaç haftadır dünyadan yayılan salgın haberleri bu korkuları kat kat artırmış olabilir. Ama aslında bağışıklığımızı güçlendirdiğimiz an hastalıklara karşı güçlü bir savunma kalkanına sahip oluyor ve hastalık mevsimini en az zararla atlatabiliyoruz.

Size bu güçlü kalkanı sağlayan ise tükettiğiniz besinler oluyor. Kış mevsiminde buzdolabınızdan ve sofranızdan eksik etmemeniz gereken bu besinlerin başında kış meyveleri geliyor. Özellikle turuncu, sarı, yeşil ve kırmızı renkli meyvelerin bağışıklık sistemimizde önemli görevleri var.

Portakal, mandalina ve greyfurt gibi turuncu meyveler zengin C vitamini kaynakları olduğundan sizi gripten koruyor. Aynı zamanda iyi bir beta karoten kaynağı da olan bu meyveleri tüketmeniz bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde çok etkili. Bu meyvelerin bir diğer özelliği de vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını sağlayarak direncinizi artırmaları. Turunçgiller ayrıca içerdikleri yüksek potasyum oranıyla tansiyonu dengelemeye yardımcı oluyor ve B vitamini, kalsiyum, magnezyum da içeriyor.

Sarı meyvelerden olan muz ve ayva da vücudunza zindelik verip yorgunluğunuzu azaltıyor ve yine içerdikleri antioksidanlar direncinizi güçlendiriyor.

Yeşil kış meyvelerinin en güzel örneği kivi. Kivideki C vitamini oranı portakal ve mandalinadan bile yüksek. Kivide kansere karşı koruyuculuk gösteren lutein ve A vitaminleri de bol miktarda bulunuyor.

Bir diğer yeşil bir meyve ise elma. Bitkilerdeki faydalı kimyasallar olan fitokimyasallar bakımından zengin olan elma içeriğindeki E ve C gibi antioksidan vitaminlerle hastalıklara karşı vücut direncini artıran yardımcılardan biri.

Nar, üzüm, ahududu, yaban mersini gibi kırmızı meyveler de çok iyi antioksidan kaynakları. Bereketin sembolü nar, antioksidan kapasitesinde epey zengin ve önemli miktarda da potasyum, lif, C ve A vitamini ve B3 vitamini içeriyor. Kolesterolü düşürüyor, kalp sağlığını koruyor ve tansiyon düşürücü etkisi de bulunuyor.

Peki bu faydalı meyveleri ne kadar fazla tüketirsek hastalıklara karşı o kadar fazla mı korunmuş oluyoruz? Bu sorunun cevabı “Hayır”. C vitamini vücutta depolanmayan bir vitamin. Normal bir yetişkinin günde alması gereken C vitamini miktarı ortalama 75 mg. Bunu da, örneğin 100 gram kivi yiyerek sağlayabilirsiniz. Kısacası gün içinde tüketeceğiniz 2-3 porsiyon meyve bağışıklığınızı güçlü tutmak için yeterli olacak.


Önerilen yazılar