MAKALE

Mutfağın Süper Kahramanları

Mutfağın Süper Kahramanları

Diyetinize ekleyebileceğiniz çok besleyici altı yeni nesil süper gıda…

Bir gıdayı süper yapan nedir? Yakın zamanlarda daha sık duymaya başladığımız süper gıda terimi, işlenmemiş haliyle yüksek besin yoğunluğuna sahip olan besinler için kullanılıyor. Genellikle bitki bazlı olan bu süper gıdalar, antioksidan, vitamin ve mineral açısından da çok zengin oluyor. Zencefil, zerdeçal gibi baharatları, badem gibi yemişleri ve somon gibi deniz ürünlerini süper gıdalar arasında sayabiliriz.

Ayrıca bir de diyetlerimize son yıllarda girmeye başlayan ve adlarını daha yakın zamanlarda duymaya başladığımız “yeni nesil” süper gıdalar var. Aslında bunlara yeni nesil dememize rağmen bu besinler yeni ortaya çıkmış değil, kökenleri genellikle eski kültürlere dayanıyor.

Bu yeni nesil süper gıdalardan bazılarına değinmeden önce şunu da not düşelim; süper gıda demek mucize yaratan bir gıda demek değildir, çeşitli ve sağlıklı besinler içeren dengeli ve eksiksiz bir beslenme programını sürdürmeye mutlaka devam etmelisiniz.

Chia

Chia tohumu Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini içerdiği için çok sağlıklı olduğu gibi yüksek protein oranıyla bitkisel beslenenler için de önemli bir protein kaynağıdır. Zamanında Maya ve Aztek medeniyetleri için önemli bir besin kaynağı olan chia tohumunu üzerine su ekleyerek kolay bir biçimde jöle kıvamına getirebilir ve onunla pratik pudingler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca chia tohumlarını yoğurt ya da salataların üzerine serperek de tüketebilirsiniz.

Goji Berry

Türkçe ismiyle Kurt üzümü Tibet kökenli bir besin. Bu süper gıda çok lezzetli olduğu gibi bağışıklığı güçlendirmesiyle aynı zamanda çok da sağlıklıdır. Antioksidan bakımından çok zengin olan Goji Berry’i beslenmenize ekleyerek cildinizdeki yaşlanma etkilerini geciktirebilirsiniz. Onu ara öğünlerde atıştırmalık olarak meyve ya da kuruyemişler beraber tüketebilirsiniz, ayrıca müsli ya da salatalara da çok yakışıyor.

Matcha

Matcha çayı, gölgede tutulan yeşil çay yapraklarının elle toplanıp, damar ve saplarından ayırdıktan sonra özel olarak öğütülmesiyle elde edilir. Matcha çayı bu özel yetiştirilme şeklinden dolayı yeşil çaya göre daha fazla yararlı bileşikler içerir. Yüksek antioksidan içeriğine sahip olup yetişkinlerde stres koşulları sırasında veya sonrasında bilişsel işlevi iyileştirebilir. Matcha çayının, güvenli tüketildiğinde kalp, karaciğer, böbrek gibi organlar üzerinde koruyucu etkileri olduğu da biliniyor.

Kinoa

Kinoa artık sağlıklı beslenen birçok kişinin mutfaklarında yer alıyor. Karbonhidrat yerine tüketilebilen çok sağlıklı bir alternatif olan kinoa, yüksek miktarda magnezyum, B vitamini ve demir içeriyor. Ayrıca en iyi bitkisel protein kaynakları arasında da sayılıyor. Kinoanın en iyi taraflarından biri ise onu haşladıktan sonra pek çok farklı tarifte kullanılabilme esnekliği.

Keten Tohumu

Keten tohumu da artık birçok yerde kolayca ulaşılabilen bir süper gıda. Omega-3’ün yanı sıra yüksek oranda lif ve antioksidan da içeriyor. Baskın bir lezzete sahip olmaması da onu ideal bir süper gıda kılıyor. Onu ister smoothie’lerinize, bowl’larınıza katabilir, isterseniz salatalarınıza serpebilirsiniz. Hatta evde ekmek yaparken bile keten tohumu kullanmanız mümkün.

Tatlı Patates

Yeni nesil süper gıdalardan biri olarak market raflarında yerini alan tatlı patates, nişasta ve karbonhidrat içeren bildiğimiz patatesin aksine, bir vitamin ve potasyum kaynağı olarak öne çıkıyor. Ayrıca tatlı patatesten püre yapabilir, onu ince ince doğrayıp fırınlayarak patates kızartmasına sağlıklı bir alternatif yaratabilirsiniz. Hatta işe yaratıcılık katıp tatlı patatesli cheesecake veya kek gibi sağlıklı ve hafif tatlılar pişirmeniz de mümkün.


Önerilen yazılar