Mutlu Eden Besinler

Mutluluk seviyenizin beslenme düzeninizle de bir ilgisi var. İşte size kendinizi daha mutlu hissettirecek besinler!

Özellikle güneş ışınlarının azaldığı, havaların soğuk ve kasvetli bir hal aldığı bu günlerde kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? Mutluluk seviyenizi artırmak için beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yapabilir, size kendinizi mutlu hissettirecek gıdalara yönelebilirsiniz.

Muz

Muz ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olan serotonin üretimini destekliyor. Aynı zamanda muz, iyi bir potasyum ve B vitamini kaynağı. Yapılan çalışmalarda düşük B vitamini düzeylerine sahip olmak depresyona bağlandığından muz iyi bir mutlu edici besin olarak kabul ediliyor.

Kırmızı Meyveler

Çilek, dut, böğürtlen gibi kırmızı meyvelerin duygudurum dengeleyici ilaçlarla kimyasal benzerlikleri bulunuyor. Ayrıca bu meyvelerde bulunan flavonoid antosiyanidin adlı bir madde depresyon ile ilgili enflamasyonu da azaltıyor.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata iyi bir antioksidan kaynağı. Aynı zamanda stres hormonu seviyelerini de düşürüyor. Tatlı isteğinizi diğer tatlılara oranla daha hızlı keserek sizi mutlu ediyor. Ancak kakao değeri yüksek olan çikolataları tercih ederseniz kalorisinin yüksek olduğunu unutmayın.

Yumurta

Yumurta, ruh halinizi düzeltmeye yardımcı besin maadeleriyle ve aynı zamanda proteinle yüklü. Ayrıca sizi uzun süre tok ve enerjik tutuyor. Özel bir sağlık durumu olmayan kişilerin tüketeceği günde 1 adet yumurta, mutluluk verirken, zayıflamaya da yardımcı oluyor.

Somon

Somon, ruh halini iyileştiren ve depresyonla mücadele edebilen Omega-3 yağ asitleriyle dolu. Somonu kızartma yapmadan fırında veya ızgara olarak tercih ederseniz daha sağlıklı bir alternatif olacaktır.

Zerdeçal

Doğu Asya mutfağında kullanımıyla bilinen sarı baharat, ruh halini artıran ve depresyonla mücadele eden kurkumin içeriyor. Her gün bir tatlı kaşığı tüketmenin hem mutlulukla hem de sağlıkla yüksek bir bağlantısı var. Özellikle kış sebzeleri olan karnabahara, pırasaya veya lahana yemeğine oldukça yakışan baharatı aynı zamanda yumurtanızda veya salatalarınızda kullanabilir, yoğurdunuzun içine ilave ederek ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.

Ispanak

Ispanak, depresyonu hafifleten ve yorgunluğu azaltan folik asit içeriyor. Ispanağı pişirirken çok uzun süre ocakta tutmamaya özen gösterin. Pişirme esnasında tencerenin kapağını çok sık açmayın. Çünkü ıspanak ısı ile fazla temas ettiğinde birçok vitamin ve mineral kaybına uğruyor. Ispanağı çiğ olarak salatalarınıza doğrayıp vitaminlerden daha yüksek oranda yararlanabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği en iyi triptofan kaynaklarından biri. Triptofan, sakinleştirici bir etkiye sahip olup hem rahatlatıyor hem de serotonin salgılanmasına yardımcı olarak size mutluluk veriyor.


Önerilen yazılar