MAKALE

Ofiste De Sağlıklı Beslenin

Ofiste De Sağlıklı Beslenin

Aradan geçen bir yılı aşkın sürenin ardından ofis hayatına sağlıklı bir başlangıç yapmaya ne dersiniz?

Hayatın giderek daha da normale dönmesiyle birlikte birçoğumuz ofislerimize geri dönmeye başladı. Ofis hayatının en büyük risklerinden biri beslenmeyle ilgili. Düzensiz çalışma saatleri nedeniyle öğün atlamak, sabahları kahvaltıyı sağlıksız bir şekilde geçiştirmek, iş çıkışı arkadaşlarla buluşulunca kızartma gibi yemekler tüketmek, sağlıklı olup olmadığına bakmaksızın gün içinde bir şeyler atıştırmak gibi birçok alışkanlık ofise dönüşle birlikte hayatınıza sizin de girmeye başladıysa buna dur demek için geç kalmayın.

İş hayatının getirdiği stresi üzerimizden atmak için kullandığımız başlıca yöntemlerinden biri, bir şeyler atıştırmak. Ara, hatta zaman zaman ana öğün olarak tükettiğimiz atıştırmalıklar çoğunlukla karbonhidrat, şeker ve yağdan zengin besinlerden oluşuyor. Bu da kilo alımını beraberinde getiriyor.

Atlanan ana öğünler de bizi sağlıksız atıştırmalıklar tüketmeye itiyor. Öğlen ve akşam yemeklerini atlamak, bir sonraki öğüne kadar aşırı acıkmamıza, dolayısıyla da arada sağlıksız yiyecekler tüketmemize veya bir sonraki öğünde daha fazla yemek yememize neden oluyor. Bu nedenle üç ana öğünü atlatmamamız gerekiyor. Öğün atlamadığımız zaman, ara öğünlerde de porsiyon kontrolü sağlamamız ve sağlıklı besinlere yönelmemiz kolaylaşıyor. Elbette ana öğünlerin arasında tüketilen ara öğünlerin tokluk süresini artıran, kan şekeri düzeyini bozmayan atıştırmalıklardan oluşmasına da dikkat etmemiz gerekiyor.

Örneğin ofis tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar arasında şunlar bulunabilir:

• Bir kutu yoğurt ve bir elma

• Bir elma, bir avuç badem ya da fındık

• Şekersiz kahve ile 4-5 kuru kayısı

• Birkaç kepekli grisini ya da bir dilim tam buğday ekmeği ve bir dilim peynir

• Bir kase yoğurt ve iki kaşık yulaf ezmesi

• Bir su bardağı kefir ve yanında iki avuç çiğ badem, fındık veya 2 adet ceviz

• Limon suyu soslu havuç ve salatalık çubukları

İş çıkışı doğrudan eve gitmeyip arkadaşlarınızla buluştuğunuz günlerde de sağlıksız kızartmalar veya bol karbonhidrat içeren makarnalar sipariş etmek yerine çorba, yoğurt veya ızgara sebze veya et gibi sağlıklı çeşitlere yönelmelisiniz.


Önerilen yazılar