MAKALE

Ömrü Uzatan Sihirli Baharatlar

Ömrü Uzatan Sihirli Baharatlar

Dünyanın en uzun yaşam süresine sahip Mavi Bölge insanlarının en sık tükettiği dört baharatı yakından tanımaya ne dersiniz?

Mavi Bölgeler, dünyanın en uzun yaşayan kişilerine ev sahipliği yapan yerler. Bu bölgelerde üç haneli yaşlara ulaşan kişilerin oranı çok yüksek, üstelik bunu fiziksel olarak sağlıklarını kaybetmeden başarabiliyorlar.

Sardunya’nın Barbagia bölgesi; İkaria, Yunanistan; Nicoya Yarımadası, Kosta Rika; Loma Linda, Kaliforniya ve Okinawa, Japonya’da yaşayan insanların ortak noktalarına baktığımızda birçok yaşam tarzı faktörünün aynı olduğunu görebiliyoruz. Düşük stres, gün boyu hareket etme ve bir amaç duygusuna sahip olma bunlardan bazıları ancak elbette beslenmenin önemi de yadsınamaz. Mavi Bölgeler’in sakinlerinin en sık tükettiği besinler işlenmemiş, ilave şeker içermeyen ve genellikle bitkisel gıdalar. Bazı baharatların tüketimi de bu bölgelerde yaygın. Baharatların en büyük avantajı, tuz ya da şeker gibi, fazlası zararlı olabilecek şeyleri eklemeden yemeklere lezzet katması. Ayrıca bu faydalı baharatlar kalp sağlığını, bağışıklığı iyileştirme gibi faydalara da sahip.

İşte sizin de Mavi Bölge insanlarından ilham alıp yemeklerinizde kullanabileceğiniz dört sihirli baharat.

Zerdeçal

Zerdeçal, özellikle Okinawa’da yaygın olarak tüketilen lezzetli bir baharat. Yüksek antienflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde beyin ve kalple ilgili hastalıkların riskini azaltabiliyor. Ayrıca içerdiği özel bir madde olan kurkumin, hafızayı ve dikkati geliştiriyor. Zerdeçalı balık pişirirken kullanabilir, çorbalarınıza, soslarınıza ya da sebze sotelerinize ekleyebilirsiniz.

Karabiber

Türk mutfağında da sık sık kullanılan karabiber, zerdeçal ile birlikte tüketildiğinde az önce bahsettiğimiz kurkumin maddesinin vücutta daha kolay emilmesini sağlıyor. Karabiber tek başına da faydalı. Bilişi ve beynin genel fonksiyonlarını iyileştirerek beynin daha geç yaşlanmasını sağlıyor.

Zencefil

Zencefil yüksek antioksidan etkiye sahip olduğundan genel olarak sağlığa çok faydalı. Ayrıca hücre sağlığını koruyarak metabolizma hızınızı ve enerji seviyenizi de yüksek tutuyor. Zencefili sebzelerin veya balıkların yanında, soslarda veya smoothie’lerde kullanabilirsiniz.

Sarımsak

Teknik olarak bir baharat olmasa da sarımsak yemek pişirirken lezzet artırıcı olarak sık sık kullanılır. Mavi Bölgelerdeki birçok yemek de sarımsak içerir. Sarımsak, doğal olarak antienflamatuar özelliğe sahiptir ve bu da genel bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirir. Ayrıca kolesterol ve kan basıncını da düşürür.


Önerilen yazılar