MAKALE

Sağlıklı Bir Ramazan Geçirin

Sağlıklı Bir Ramazan Geçirin

Bağışıklığın her zamankinden daha önemli olduğu bu dönemde, Ramazan ayında sağlıklı beslenebilmeniz için öneriler.

Ramazan ayı bu yıl hiç beklenmeyen, talihsiz bir döneme denk geldi. Belki sevdiklerimizle kalabalık iftar sofralarına oturamıyoruz ancak yine de oruç tutarak bedeninizin ve ruhunuzun arınmasını istiyor olabilirsiniz. Öte yandan COVID-19 salgını dolayısıyla bağışıklığınızı güçlü tutmanız da çok önemli.

Memorial Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Gözde Akın sahurda ve iftarda doğru beslenmeniz ve oruç tutarken bağışıklık sisteminizi güçlendirebilmeniz için size şu önerileri sunuyor.

Yeterli protein ve sıvı alın

Sıvı tüketimi her zaman çok önemli ancak Ramazan’da daha da büyük önem kazanıyor. Bu nedenle beslenmenizde dikkat etmeniz gereken konuların başında yeterli sıvı alımı geliyor. Az sıvı tüketmeniz vücudunuzu enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilr. Bu nedenle iftar ve sahurda sıvı gıdalar tüketmeniz, bağışıklığı güçlendirmek için protein ağırlıklı beslenmeniz ve mutlaka yeterli miktarda su içmeniz çok önemli.

 

İftarda midenizi yormayın

Uzun süreli açlık kan şekeri düşüklüğüne neden olabilir, bu da iftarda karbonhidrata yönelmenize yol açabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutabilmek için karbonhidratlı, yağlı ya da tatlı yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmanız gerekiyor. İftarda proteinli ve lifli gıdaların yanında mevsim meyveleriyle beslenmek bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Ancak bu besinleri tüketirken de miktarlarına ve bunları yavaş yavaş tüketmeye dikkat etmeniz çok önemli. Oruç tutmak kan şekeri seviyesi düşürdüğünden tatlı yeme isteniz de artabilir, şerbetli ve ağır tatlılar yerine sütlü, hafif tatlılara ya da şekersiz meyve kompostolarına yönelebilirsiniz.

Sahurda yumurta ve ceviz tercih edin

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sahurda hafif bir kahvaltı yeterli olacaktır. Size uzun süreli tokluk sağlayacak yumurta gibi saf proteinler ve yağlı tohumlardan ceviz, badem veya zeytin tercih etmek bağışıklık sisteminize önemli katkı sağlar. Ayrıca iftar ve sahur arasında meyve yiyerek vitamin ihtiyacınızı karşılanmalı, çay ve kahveyi ise normalden daha az tüketmelisiniz.

Öğünlerinizde lifli gıdalara yer verin

Ramazan ayında orucun vücudu temizleyici etkisini artırmak için lifli besinler tüketmeye özen gösterilmelisiniz. Örneğin Ramazan’ın vazgeçilmezi hurma iyi bir tercih olabilir. Bunun yanında pancar, ev yapımı yoğurt, kefir, mevsim sebzeleri ve salatalar, keten tohumu ve tam tahıllı besleyici ekmekleri de iftar ve sahurlarda tüketebilirsiniz.

Sumak kullanın

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için antioksidan değeri yüksek besinler tüketmeniz de öneriliyor. Sumak da bu besinlerden biri. Baharat olarak da kullanılan sumak bağışıklık sisteminiz için güçlü bir kalkan oluşturabilir.

Zencefil zerdeçallı yoğurt tüketin

Zencefil ve zerdeçal bağışıklık sistemi için çok güçlü silahlardır. Ev yapımı yoğurt ile birlikte zencefil ve zerdeçal tüketirseniz hem probiyotik hem de antioksidan takviyesini aynı anda alabilirsiniz. Günde bir bardak kefir tüketmek de Ramazan ayında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için oldukça etkili olur.


Önerilen yazılar