MAKALE

Sağlıklı Yaşamın Reçetesi: Japon Tarzı Beslenme...

Sağlıklı Yaşamın Reçetesi: Japon Tarzı Beslenme

Sağlıklı görünümlerine ve uzun yaşamlarına bakılırsa, Japonlardan öğrenmemiz gereken pek çok şey var. Özellikle de beslenme konusunda…

Dünyanın en zarif ve güzel kadınları arasındadır Japon kadınları. 40’lı yaşlarında 25 yaşındaymış gibi görünmeyi başarır, çoğu sağlıklı ve uzun bir ömür yaşarlar. Eğer siz de bu işin sırlarını merak ediyorsanız sıkı durun; çünkü Japonları sağlıklı ve genç kılan beslenme sırlarını açıklıyoruz.

Zengin ve Dengeli Bir Diyet

Sanıldığı gibi Japonlar her zaman sushi ile beslenmiyorlar. Aksine çeşitli şekillerde beslenmeye, yüksek kalorili yiyeceklerden ve abur cuburdan uzak durmaya, besinleri genellikle mevsiminde tüketmeye özen gösteriyorlar. Taze yiyecek tüketimine dikkat eden Japonların en çok tükettikleri yiyecekler arasında kış aylarında et, balık, sıcak içecekler ve çorba; yaz aylarında ise soğuk çorbalar, deniz ürünleri, soğuk Japon eriştesi ve salata çeşitleri geliyor. Ayrıca mevsimine göre balık yiyen Japonlar; deniz yosunu, sebze, soya, pirinç, meyve ve yeşil çayı da bol miktarda tüketmeye dikkat ediyorlar.

Zengin ve Dengeli Bir Diyet

Zengin ve Dengeli Bir Diyet

Pişirme Yöntemleri

Japonlar genelde yemeklerini ızgarada ve buharda pişirerek ya da çok az yağ kullandıkları özel bir tavada kızartarak yapıyorlar. Besin değerlerini korumaları, daha çabuk pişmeleri ve güzel bir görüntü oluşturmaları için sebzeleri ince ince dilimleyerek pişiriyorlar. Genelde sebze suyu kullanarak yaptıkları yemeklerin hafif olması ve mideyi yakmaması için baharatları çok dikkatli kullanıyorlar. Yemeklerin doğal bir görüntüye, renge ve tada sahip olmasına önem veriyorlar.

Pişirme Yöntemleri

Pişirme Yöntemleri

Sofra Kültürü

Yemek yemek, Japonların en önemli ritüelleri arasında. Yemekleri küçük tabaklarda, küçük parçalar halinde, yavaş yavaş çiğneyerek yiyorlar. Yiyeceklerin doğal tatlarına ve görünümlerine önem verdikleri için tabakları süslemeyi de pek tercih etmiyorlar. Farklı tatların aynı tabakta yer almasına pek sıcak bakmadıkları için her yemeğin ayrı bir kapta olmasına özen gösteriyorlar.

Sofra Kültürü

Sofra Kültürü

Ekmek Yerine Pirinç

Tuz ve yağ kullanılmadan pişirilen pirinç, Japon mutfağının ayrılmaz bir parçası. Ekmek yerine pirinç kullandıkları ve hayatlarından unu çıkardıkları için de her zaman ince kalmayı başarabiliyorlar.

Ekmek Yerine Pirinç

Ekmek Yerine Pirinç

En Önemli Öğün Kahvaltı

Kahvaltıya ayrı önem veren Japonlar, bu öğünün besleyici ve doyurucu olması gerektiğine özellikle inanıyorlar. Kahvaltıları ise balık, pirinç, omlet, miso çorbası, deniz yosunu ve çay gibi çok sayıda farklı tadın yer aldığı bir menüden oluşuyor.

En Önemli Öğün Kahvaltı

En Önemli Öğün Kahvaltı

En Önemli Öğün Kahvaltı

En Önemli Öğün Kahvaltı

Neredeyse Hiç Tatlı Yok

Japonların tatlıya bakış açısı da bizimkinden oldukça farklı. Kek ve pasta gibi unlu tatlıların olmadığı Japon mutfağında var olan birkaç tatlı da son derece düşük şeker ve yağ oranına sahip. Bunlardan biri de yine pirinçten yapılan ve mochi adı verilen bir dondurma çeşidi.

Mochi

Mochi

Mochi

Mochi

Mochi

Mochi

Mochi

Mochi


Önerilen yazılar