MAKALE

Süper Gıda Spirulinanın 5 Faydası

Süper Gıda Spirulinanın 5 Faydası

Son yılların öne çıkan süper gıdalarından spirulinanın sağlığınıza olan beş faydalı etkisini biliyor musunuz?

Hayat koşulları bizi ne yediğimize, ne içtiğimize giderek daha fazla dikkat etmeye mecbur bırakırken varlıkları ya da faydaları yeni keşfedilen süper gıda çeşitleri de diyetlerimizde kendilerine yer bulmaya başlıyor. Bunlardan en yenisi ise spirulina. Aslında yeni demek yanlış olur çünkü spirulinanın ana maddesi olan mikro algler, gezegenin ilk ortaya çıkan canlılarından biri olarak kabul ediliyor. Bilinen en etkili oksijen üreticilerinden olan bu mikro alglerden üretilen spirulinanın bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış çok önemli faydaları bulunuyor. Üstelik spirulinayı beslenmenize katmak da çok kolay, toz halinde satılanı tercih ederek onu smoothie’lerinize, tatlılarınıza, çaylarınıza ekleyebilir ya da kapsül şeklinde olanını satın alıp günlük önerilen dozda kullanbilirsiniz.

Tabii ki, sayacağımız tüm faydalı özelliklerine rağmen spirulinayı ya da herhangi bir diğer besin takviyesini kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

1. Yoğun Oranda Besleyici Madde İçerir

Spirulinanın zengin bir protein ve vitamin kaynağı olması onun ‘gezegenin en besleyici gıdası’ ünvanını da almasını sağlıyor. Üstelik içerdiği bütün bu besleyici maddelerden faydalanmak için çok ufak bir miktar spirulina tüketmek yeterli. Örneğin yalnızca bir çay kaşığı spirulinada 4 gram protein bulunuyor. B vitamini, demir, kalsiyum ve Omega 3 spirulinanın içerdiği yararlı besin maddelerinden sadece birkaçı.

2. Kan Şekerini ve Kolesterolü Düzenlemeye Yardımcı Olur

Araştırmalar spirulinanın kan şekeri seviyesini dengelemede, bazı durumlarda diyabet ilaçları kadar etkili olabildiğini gösteriyor. Yüksek kolesterole karşı da benzer potansiyel etkilere sahip olduğu yine farklı çalışmalarla kanıtlandı.

3. Güçlü Bir Antioksidandır

Doğal kaynaklardan aldığımız antioksidanlar hücrelerimizi dışarıdan gelecek hasarlara karşı koruyor. Spirulinada bulunan fikosiyanin adlı antioksidan da antiinflamatuar özellikleriyle bilinen bir madde.

4. Alerji Problemlerinin Giderilmesine Yardımcı Olur

Spirulina antiinflamatuar özellikleri sayesinde, özellikle solunum yollarındaki rinit gibi alerjilere de iyi geliyor. Yapılan çalışmalarda solunum yollarında hapşırık, tıkanıklık ve kaşıntı gibi sorunlar yaşayan kişilerin spirulina yardımıyla bu sorunlarında azalma yaşadığı gözlemlendi.

5. Kasları Güçlendirir, Dayanıklılığı Artırır

Spirlunanın bir başka faydası da egzersiz sırasında yağ yakımını hızlandırması. Ayrıca içerdiği yüksek antioksidan miktarı kasların spor sonrası yorulmasına yol açan ve kas oluşumunu yavaşlatan oksidasyonun azalmasını sağlıyor. Bu da kasların egzersiz sırasında daha az hasar almasına ve dayanıklılık kazanmasına yardımcı oluyor.


Önerilen yazılar