Tatilde Beslenme Nasıl Olmalı?

Uzun zamandır beklediğiniz o tatile çıkma zamanınız yaklaştıysa, sağlıklı beslenmenizden ödün vermemek için bu ipuçlarını izleyin.

Uzun zamandır beklediğimiz yaz sezonu geldi ve planladığımız tatiller bir bir gerçekleşmeye başladı. Elbette tatil demek, hava değişiminin yanı sıra uyku ve beslenme düzeninde de değişim olması demek. Günlük hayatınızda sağlıklı ve düzenli besleniyor, fiziksel aktiviteye önem veriyorsanız ve kilonuz ideal sınırlar içindeyse tatilde kendinizi biraz şımartmanızda elbette bir sakınca yok. Ancak elbette yine de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

İşte tatilde de sağlıklı beslenebilmeniz için bazı öneriler…

Tatil Öncesi Şok Diyetler Yapmayın

Tatile çıkmadan kısa zaman önce yapılan çok düşük kalorili ve gerçekçi olmayan diyetler belki bir sonuca ulaştırsa da, tatilde aldığınız yüksek kalorili yiyecekler hızlı bir şekilde kiloları yerine koyacak, hatta bağışıklık sisteminizi tehdit edecek ve bir sonraki kilo verme girişiminizi zorlayacak.

Kahvaltı Porsiyonlarına Dikkat Edin

Tatil yerlerinde, özellikle de geç kalktığımız ve bol oksijen aldığımız günlerde, otellerin ve restoranların sunduğu bol çeşitli kahvaltılar çok cazip olabiliyor. Bunlarda genellikle klasik kahvaltı menüsü haricinde, ek olarak poğaça, börek gibi unlu yiyecekler, kaymak-bal, sucuk-salam gibi işlenmiş etler, sürmelik çikolatalar da yer alıyor. Burada önemli olan miktarları küçük tutmak. Kahvaltı tabağınızı, çeşitli sebzeleri büyük porsiyonlarda, unlu yiyecek grubunu küçük porsiyonlarda dolduracak şekilde, peynir, yumurta, zeytinle beraber hazırlayın ve tabağınızın dışına çıkmadan tüketin. Bu ölçülerinizi kontrol altına almayı sağlayabilir.

Öğle Yemeğinde Yağlı ve Ağır Besinler Tüketmeyin

Öğle yemeklerinizde, plajda genelde hemen ulaşabileceğiniz pizza, makarna veya patates kızartmalarını değil, taze ya da kuru meyve, sade dondurma, yoğurt, ceviz, fındık veya badem gibi kuruyemişler, sade maden suyu, taze sıkılmış meyve suları gibi serinletici, sağlıklı küçük atıştırmalıkları tercih edin.

Öğle Yemeğini Hafif Geçirip Akşam Yemeğinin Keyfini Çıkarın

Tatillerde bol sohbetli uzun süren, lezzetli akşam yemekleri kaçınılmaz. Dolayısıyla öğle saatleri yukarıdaki önerileri izleyip hafif beslendiyseniz ve gün içinde yüzme, yürüyüş, bisiklet gibi fiziksel aktiviteler yaptıysanız akşam yemeğinin keyfini çıkarabilirsiniz!

Diyetteyseniz Kilo Vermeye Değil, Almamaya Çalışın

Eğer tatile kilo verme sürecinde çıktıysanız, isterseniz diyetinize devam edebilirsiniz ama hedefiniz kilo vermek değil kilo almamaya çalışmak olursa, bu gerçekçi bir hedef olabilir. Tatil bitiminde yeniden diyetinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


Önerilen yazılar