Turuncu Renkli Leziz Doping

Mandalinanın faydasının yalnızca C vitamini sayesinde sizi hastalıklara karşı korumak olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz!

Kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesi mandalina dendiğinde akla ilk gelen depoladığı zengin C vitamini miktarı sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi ve bizi kış sezonunun hastalıklarına karşı koruması oluyor. Ancak daha yakından baktığımızda içerdiği farklı faydalı maddelerle adeta bir doping etkisi yarattığını söyleyebiliriz.

Turunçgillerin en sevilenlerinden mandalina ayrıca B vitamini bakımından da çok zengin. Bu da vücudun yeni hücreler üretmesine destek veriyor. Potasyum ve A vitamini sayesinde kemikleri güçlendirirken kemik erimesi riskini azaltıyor. A vitamininin bir diğer faydası ise gözlerinizde meydana gelebilecek katarakt veya gece körlüğü gibi hastalıkların oluşumunu geciktirmesi.

Bazı kanser türlerinin oluşumunu içerdiği folat adlı madde sayesinde önlerken, ayrıca kan basıncını ve kolesterolü dengeleyerek sizi kalp rahatsızlıklarından da uzak tutuyor.

Mandalina aynı zamanda harika bir ara öğün seçeneği. Çünkü içindeki çözünür lif pektin sizi uzun bir süre tok tutuyor. Hatta mandalina bu açıdan öyle etkili ki obezite tedavisinde bile kullanılıyor. Günde iki küçük mandalina tüketmeniz, kan şekeri oranındaki dalgalanmaları önlüyor ve tatlı yeme isteğinizi azaltıyor.

Mandalinadaki C vitamininin tek faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesi değil, aynı zamanda demir emilimini de artırıyor. Üstelik yaraların iyileşmesini hızlandıran kolajenin sentezlenmesine de yarıyor.

Mandalinayı tüketirken kabuğunun altındaki beyaz lifleri de meyveyle birlikte yemeye özen gösterin. Çünkü biraz önce bahsettiğimiz pektin bu beyaz liflerde bulunuyor. Mandalina yerken ayıklamanız gereken tek şey çekirdeği, çünkü çekirdek apandisti tıkayabiliyor.

Peki vücudunuzun C vitamini ihtiyacını karşılamak için ne kadar mandalina yemeniz gerekiyor? Uzmanlar günde iki küçük mandalina yemenizi öneriyor. Çünkü C vitamini suda çözülen bir vitamin ve fazlası vücuttan atılıyor. Bu nedenle gereğinden fazla mandalina tüketmeniz daha fazla C vitamini almanız demek olmadığı gibi alerjik reaksiyonlara ya da kan şekerinin yükselmesine yol açabiliyor.


Önerilen yazılar